USG opis badania - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 336
Wyświetleń: 1232
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
USG opis badania - wykład - strona 1 USG opis badania - wykład - strona 2 USG opis badania - wykład - strona 3

Fragment notatki:

USG
Urządzenie do przeprowadzania USG składa się z dwóch części: głowicy (podczas badania trzyma ją lekarz) pełniącej funkcję nadajnika i odbiornika fal ultradźwiękowych oraz aparatu (wygląda jak duży komputer z monitorem i dziesiątkami przełączników) przetwarzającego odebrane sygnały w obraz. Fale ultradźwiękowe docierają do narządów wewnętrznych, które w różny sposób pochłaniają lub odbijają wiązkę ultradźwięków, co po analizie komputerowej odbierane jest jako ciąg ciemniejszych lub jaśniejszych punktów. Zebrane razem na monitorze tworzą zarys badanego narządu.
USG jamy brzusznej
Jest najczęściej wykonywanym badaniem. Z reguły w ten sposób oceniamy stan narządów jamy brzusznej - wątroby, pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych, nerek, trzustki, śledziony, aorty i dużych naczyń, pęcherza i gruczołu krokowego, macicy i przydatków. Badanie to wykonuje się przez powłoki jamy brzusznej. Skórę smaruje się specjalnym żelem, który zapobiega odbijaniu fal. Pamiętać należy o tym, że za pomocą USG lekarz nie może dokładnie ocenić stanu pozostałych części przewodu pokarmowego (żołądka, dwunastnicy, jelit) ani też rozpoznać choroby wrzodowej, nadżerek lub polipów w przewodzie pokarmowym. Nieco więcej informacji może dostarczyć hydro-USG jelita grubego. Polega ono na tym, że stan jelita określa się (przez powłoki brzucha) po wypełnieniu go kilkoma litrami wody. Oprócz samej oceny narządów USG może też służyć do wytyczania drogi igle, którą nakłuwa się zmiany w wątrobie, nerkach, trzustce.
USG endorektalne
Do jego wykonania służy kilkunastocentymetrowa głowica średnicy palca, którą wprowadza się przez odbyt. Na końcówce głowicy znajduje się gumowy kapturek, który przed badaniem napełnia się wodą (zapewnia on lepszy kontakt ze ścianą badanego narządu). USG wykonuje się głównie w celu oceny zmian nowotworowych w jelicie (rozmiaru i stopnia naciekania guza) oraz dokładnej oceny gruczołu krokowego. Można też za pomocą tego aparatu pobrać specjalną igłą wycinki do badania skrawków tkanki pod mikroskopem.
USG endowaginalne
Przeprowadzają je głównie ginekolodzy. Badanie wykonuje się po umieszczeniu aparatu w pochwie. Dzięki niemu można dokładnie ocenić zmiany zachodzące w macicy lub jajnikach. Można też obserwować cykl owulacyjny i pobierać wycinki do badań.
USG serca
Inaczej nazywane ECHO serca. Aparat służący do badania ma inną głowicę niż urządzenie do USG brzucha oraz przystawkę kardiologiczną. Możliwości oceny serca przy użyciu tej metody stały się tak duże, że ECHO zaczyna być badaniem nieodzownym do podjęcia jakiegokolwiek leczenia kardiologicznego. Dzięki niemu możliwe staje się określenie struktury serca i funkcji zastawek, zaburzeń kurczliwości ściany, przecieków, fal zwrotnych, frakcji wyrzutowej i wielu innych parametrów.


(…)

… operowanej zmiany. U małych dzieci można dzięki USG badać mózg poprzez nie zrośnięte ciemiączko. Badanie ultrasonograficzne pozwala też ocenić kostnienie i stosunki anatomiczne stawów biodrowych u małych pacjentów, co oznacza wcześniejsze wykrycie wszelkich nieprawidłowości. USG naczyń mózgowych przeprowadza się specjalną sondą przez pokrywę czaszki, aby stwierdzić ewentualne zaburzenia funkcji…
… dokładnie trzustkę i drogi żółciowe. Oczywiście pobiera się też wycinki do badania.
Co można jeszcze badać za pomocą USG?
Na przykład oko. W tym celu używa się malutkiej głowicy przykładanej do powieki lub bezpośrednio do rogówki "widać wówczas przekrój oka i oczodołu. Można również wykonać USG piersi, co zaleca się szczególnie kobietom do 35. roku życia, karmiącym matkom i ciężarnym. USG tarczycy…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz