Urządzenia w sieciach i instalacjach-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 28
Wyświetleń: 595
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Urządzenia w sieciach i instalacjach-opracowanie - strona 1 Urządzenia w sieciach i instalacjach-opracowanie - strona 2

Fragment notatki:

Urządzenia w sieciach i instalacjach Zasuwy:
kielichowe mogą być zakładane pod ziemią, a kołnierzowe umieszcza się wyłącznie w studzienkach ze względu na korozję śrub. Najczęściej są stosowane zasuwy klinowe owalne, o owalnym przekroju kadłuba, na ciśnienie 0,6—1,0 MPa. Na ścianach domów, ogrodzeniach itp. umieszcza się tabliczki dla ułatwienia odnalezienia zasuwy, z podaniem odległości w dwóch kierunkach od znaku. Litera Z oznacza zasuwę na przewodach przemysłowych lub rozdzielczych, D — zasuwę lub zawór na połączeniu domowym, H — hydrant z podaniem numeru i średnicy. Zasuwy w sieci zakłada się co ok. 400 m, ale zasuwy na magistralach co 500—700 m. Zawory: zwrotne grzybkowe lub klapowe, służą do utrzymania jednokierunkowego przepływu wody. Wykonane są przeważnie z żeliwa i zaopatrzone w uszczelki gumowe, skórzane lub z brązu. Zawory bezpieczeństwa, sprężynowe lub ciężarkowe, są stosowane przy hydroforach, taranach hydraulicznych itp. Zawory stopowe na przewodach ssawnych zatrzymują wodę w tych przewodach podczas przerw w pracy pompy. Zamknięcia tych zaworów mogą być klapowe lub grzybkowe. Uszczelnienia stosuje się podobnie jak w zaworach zwrotnych.
Hydranty:
służą do poboru wody do celów pożarniczych i są zaopatrzone w zamknięcia, podobnie jak zawory czerpalne. Hydranty wykonuje się zazwyczaj jako niezamarzające, z samoczynnym odwodnieniem, we wzajemnej odległości nie przekraczającej we wsiach i terenach zabudowanych 50 m oraz na skrzyżowaniach ulic. Nie należy projektować hydrantów: 1) na jezdni 2) na wjeździe do bramy nieruchomości, 3) naprzeciw latarni lub drzewa. Po zamknięciu hydrantu woda wpływa do gruntu przez mały otwór. Hydranty należy umieszczać na fundamencie betonowym uniemożliwiającym ich osiadanie. W warunkach wiejskich za pomocą hydrantów ujmuje się wodę do nawodnień deszczownianych.
Studzienki: na sieciach wodociągowych stosuje się dla osłony uzbrojenia — w celu łatwego dostępu do zasuw, odpowietrzników, spustów, wodomierzy (z obejściem pożarowym).
Zdroje uliczne są budowane jak hydranty i umożliwiają czerpanie wody do wiader itp. . Odległość między zdrojami wynosi 100—150 m. Jednak zdroje uliczne na sieci zewnętrznej powinny być ograniczane na korzyść połączeń domowych. Odpowietrzniki umieszcza się na przewodach 0 250 mm w najwyższych miejscach rurociągu, w celu odprowadzenia powietrza utrudniającego przepływ wody. Odpowietrzniki mogą być automatyczne lub ręczne naciskowe. Działanie odpowietrzników automatycznych jest oparte na zamykaniu otworu odpowietrzającego pływakiem unoszonym do góry. Jeżeli zbiorą się gazy, pływak opada i następuje odpowietrzenie, po czym otwór automatycznie się zamyka. Odpowietrzniki podobnie jak zasuwy umieszcza się zazwyczaj w studzienkach, a przy większej liczbie zasuw i jednym odpowietrzniku — w komorach prostokątnych z cegły i zaopatrzonych we właz.

(…)

… i zaopatrzonych we właz.
Urządzenia spustowe do odwadniania przewodów, zasadniczo o średnicy 300 mm i większej, są zakładane w najniższych punktach sieci. Używa się tu kształtek z bocznym odgałęzieniem połączonym za pomocą kołnierza z zasuwą, która z kolei łączy się z przewodem spustowym skierowanym do rowu lub cieku naturalnego. Jeżeli nie można zapewnić odpływu grawitacyjnego, wówczas przewód spustowy łączy…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz