To tylko jedna z 6 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Urządzenia sieci LAN Urządzenia warstwy I Repeater Regenerator (repeater) znany także jako wzmacniak, jest prostym urządzeniem pracującym w najniższej warstwie modelu ISO. Stosuje się go w celu wzmocnienia sygnału użytecznego (niwelując zakłócenia i szumy) i regeneracji ramek. Urządzenie pozwala na przedłużenie sieci i osiągnięcie dwukrotnie większej odległości niż specyfikacja zastosowanego okablowania. Konstrukcja wzmacniaka nie pozwala na filtrację pakietów oraz łączenie sieci o różnej architekturze i protokołach Z tego to powodu regenerator nie tworzy 2 logicznych segmentów a jedynie zezwala na przedłużenie już istniejącej magistrali. Transceiver Transceiver (konwerter) konwertuje jeden typ sygnału łącznika na inny. Pozwala połączyć port AUI dostępny w wielu kartach sieciowych oraz HUB-ach z innym rodzajem okablowania np. lOBase-T lub lOBase-FL. Hub (koncentrator) Koncentrator jest najważniejszym urządzeniem w sieciach opartych o topologię gwiazdy. W elementarnym przypadku zajmuje centralne miejsce w sieci, skupiając w sobie wszystkie przewody biegnące od stacji roboczych, oraz zapewnia wymianę sygnałów pomiędzy urządzeniami w sieci. Hub można przyrównać do wieloportowego wzmacniaka. Huby podzielić można na aktywne i pasywne. Cechą odróżniającą urządzenia aktywne od pasywnych, jest regeneracja sygnału. Każdy hub posiada określoną liczbę portów przyłączeniowych. Pozwalają one na podłączenie do nich komputerów za pomocą przewodów zakończonych wtykami RJ-45 (UTP). Wykorzystując te same porty, huby można łączyć ze sobą, zwiększając przy tym potencjalną rozległość sieci oraz umożliwiając podłączenie większej liczby urządzeń. Łączenia hubów: Jeśli urządzenie posiada port UP-link, wystarczy zgodny kabel, w innym przypadku należy sporządzić przewód cross-over, przyłączany do zwykłych portów. W przypadku, gdy koncentratory leżą na sobie, można wykorzystać port umiejscowiony z tyłu urządzeń. Złącze umożliwia komunikację hub-ów za pomocą specjalnego kabla. W ten sposób tworzy się tandem a koncentratory pracują jak jedno urządzenie, z większą liczbą portów. Wiele hubów wyposażonych jest w gniazda, dostosowane do łączenia ich z innym typem okablowania niż skrętka. Może być to port AUI przygotowany do umieszczenia w nim modułu transceivera. Huby jak wszystkie urządzenia sieciowe przeszły długą ewolucję. Rozpoczynając od bardzo prostych hubów będących niczym innym jak repeatery a kończąc na bardzo zaawansowanych technicznie urządzeniach zapewniających monitorowanie i zarządzanie LAN-em. Niektóre z nich potrafią nawet komutować łącze, czy
(…)
… pewnych funkcji zarządzających. Ten rodzaj koncentratorów wyposażony został w bardzo szybkie magistrale często kryjące w sobie jednostki RISC. Dzięki temu zyskały możliwość obsługi kilku mediów transmisyjnych pełniąc przy tym role mostu. Bardziej zaawansowane urządzenia obsługują protokół SMNP (Simple Network Managent Protocol), a nawet prowadzą statystyki na temat ruchu w poszczególnych modułach.
Trzeciej generacji - korporacyjne - najbardziej zaawansowany sprzęt spośród wymienionych urządzeń. Charakteryzują się obsługą wielu mediów transmisyjnych, wyjątkową wydajnością. Budowa urządzenia jest modularna dzięki czemu, za pomocą dedykowanych kart rozszerzeń, można wzbogacić hub o kolejne funkcje. Koncentratory trzeciej generacji potrafią tworzyć szybkie połączenia między sieciowe (szkieletowe) oraz dzielić sieci na segmenty (funkcje znane z Mostów), w sumie robi się z tego niezły router :). Ponadto zdolne są do komunikacji z sieciami rozległymi WAN, połączeń punkt-punkt, oraz oferuj ą rozbudowane funkcje zarządzające oraz statystyczne.
Urządzenia warstwy II
Bridge
Bridge pracuje w warstwie łącza danych, umożliwiająca odczyt adresów kart
sieciowych MAC (zawartych w docierających do niego pakietach…
… nie przepuszczając dalej (tzn. do drugiego
segmentu) pakietów zaadresowanych do komputera znajdującego się w tożsamej
podsieci. W przypadku gdy ramka jest zaadresowana do komputera znajdującego się w
drugiej części magistrali, most powielają zezwalając na komunikację.
Specyfikacja urządzenia wymusza bezwarunkowy przesył ramek rozgłoszeniowych. Ta
wydawałoby się przydatna właściwość może paradoksalnie sparaliżować…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)