Uproszczenia procesu dowodzenia-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 70
Wyświetleń: 966
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Uproszczenia procesu dowodzenia-opracowanie - strona 1

Fragment notatki:

Przedstaw uproszczenia procesu dowodzenia. Ułatwienia (uproszczenia) - notoryjności - są założeniem znajomości określonych faktów, których nie trzeba już dowodzić. Występują one jako notoryjności powszechne lub sądowe.
Notoryjność powszechna ma miejsce wówczas, gdy dany fakt jest znany tak szerokiemu kręgowi osób i łatwo sprawdzalny (dowodzenie go byłoby stratą czasu).
Notoryjność sądowa to znajomość faktu sądowi z urzędu z racji jego działalności. Ma to miejsce, gdy dany fakt jest znany całemu składowi sądowemu. Może to wynikać z wiedzy uzyskanej przy prowadzeniu innej sprawy.
Wyższym stopniem notoryjności jest oczywistość, czyli powszechna i bezsporna znajomość danego faktu, wykluczająca możliwość nieznajomości go przez przeciętnie wykształconego i rozumnego człowieka.
Zbędność dowodzenia może również wynikać z funkcjonowania domniemań, które mogą mieć charakter domniemań faktycznych i prawnych.
Domniemania faktyczne to sądy o faktach wynikające z doświadczenia życiowego i obserwacji określonych prawidłowości życiowych. Pozwalają one przyjąć prawdziwość danego faktu w oparciu o to, że jest on niejako naturalny. Domniemania te można obalić przeciwdowodem.
Domniemania prawne to domniemania wynikające z norm prawnych. Mogą one być niewzruszalne z uwagi na zasady prawdy materialnej, występują one niezmiernie rzadko.
Domniemania prawne wzruszane wynikają z norm prawnych, które można obalić przeciwdowodem. Zaliczyć do nich można domniemanie niewinności oraz domniemanie prawidłowości prawomocnego orzeczenia sądowego.
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz