To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Unifikacja prawa cywilnego Druga Rzeczpospolita Na skutek rozbiorów Polski różne części kraju znajdowały się pod wpływem różnych systemów prawnych. Z tego punktu widzenia można wyodrębnić cztery zasadnicze obszary prawne: Ziemie centralne (Królestwo Polskie tzw. Kongresowe powstałe po traktacie wiedeńskim w 1815 r.)
przez krótki czas obowiązywało prawo pruskie i austriackie;
od 1808 r. (Księstwo Warszawskie) obowiązywał Kodeks Napoleona księga II (prawo rzeczowe)
księga III (prawo spadkowe, zobowiązania, o umowach majątkowych małżeńskich, o zastawie, przywilejach i hipotekach, oraz o przedawnieniu).
Kodeks Cywilny Królestwa Polskiego z 1825 r. (zastąpił I księgę KN) prawo małżeńskie na zasadach wyznaniowych
o osobach i rodzinie
Ustawy hipoteczne z 1818 i 1825 r. wprowadziły min. księgi wieczyste w nowoczesnej postaci. tzw. Prawo Polsko-Francuskie Ziemie wschodnie najpierw obowiązywał Statut litewski, potem przepisy carskiej Rosji zostały zebrane w tomie X, pierwszej części, w tzw. Zwodzie Praw
nie wywarł większego wpływu na rozwój prawa polskiego Ziemie zachodnie najpierw: powszechne pruskie prawo krajowe (Landrecht), skodyfikowane w 1794 r.
potem (po powstaniu Rzeszy Niemieckiej) Kodeks Cywilny niemiecki z 1896 r.
mało przystępny, bardzo kazuistyczny, ale dostosowany do potrzeb rozwijającej się gospodarki kapitalistycznej; Ziemie południowe Kodeks Cywilny Austriacki z 1812 r., znacznie znowelizowany w 1914, 1915, 1916 r. (prosty i jasny język, unikał kazuistyki, pod wpływem prawa natury, ale zachowywał niektóre instytucje feudalne)
wstęp (o ustawach cywilnych w ogólności)
część I (prawo osobowe i rodzinne) część II (prawo rzeczowe, spadkowe i zobowiązania)
część III (o przepisach wspólnych dla praw osobowych i rzeczowych) po odzyskaniu niepodległości utrzymano w/w przepisy, ale już nie jako prawo obce, ale polskie prawo dzielnicowe. Rozwiązanie to jednak było tymczasowe, czemu dał wyraz sejm powołując Komisję Kodyfikacyjną, niezależną od Ministra Sprawiedliwości, który jedynie brał udział w jej pracach i wnosił jej projekty do Sejmu; dzieli się na dwa etapy: I) po I-wszej wojnie światowej 3.06.1919 r. - powołanie Komisji Kodyfikacyjnej RP - opracowała całe prawo cywilne, jednak w życie weszły: 1920 r. - prawo spółdzielcze 1924 r. - prawo wekslowe i czekowe, zastąpione w 1936 r. nowymi tekstami ustaw 1926 r. - prawo autorskie, prawo o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji, prawo prywatne międzydzielnicowe i międzynarodowe. 1928 r. - prawo o ochronie wynalazków, wzorów i znaków towarowych, prawo o spółkach akcyjnych oraz kodeks postępowania cywilnego
(…)
… i niepewny los Ziem Odzyskanych, a ujednolicenie prawa, obejmującego też te obszary wzmacniały integralność państwa;
masowe przemieszczanie się ludności i konieczność ujednolicenia regulacji stosunków prywatnoprawnych by zapobiec chaosowi prawnemu;
w/w komisja nie wznowiła pracy, choć formalnie nie została rozwiązana. Prace unifikacyjne zostały wznowione przez małą grupę prawników przy MS…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)