Unia Europejska - za i przeciw

Nasza ocena:

5
Pobrań: 196
Wyświetleń: 959
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Unia Europejska - za i przeciw - strona 1 Unia Europejska - za i przeciw - strona 2 Unia Europejska - za i przeciw - strona 3

Fragment notatki:


WSTĘP W warunkach globalizacji nowe technologie - głównie w telekomunikacji i transporcie - umożliwiają międzynarodowy przepływ towarów, ludzi czy usług w większej skali, niż kiedykolwiek w przeszłości. Współpraca taka umożliwia szybszy rozwój gospodarczy społeczeństw, które uczestniczą w jej procesach, prowadzi do specjalizacji. Ludzie, firmy, państwa będą wytwarzać to, co potrafią robić najlepiej i najtaniej, przez lepsze wykorzystanie wiedzy, kapitału, pracy i surowców naturalnych.
Konsumenci na całym świecie chcą kupować tanie i dobre produkty. Można to uzyskać przez międzynarodową współpracę gospodarczą, znoszenia barier celnych, wyznaczania specjalizacji umożliwiającej wzrost efektywności oraz konkurencyjności zmuszające do zwiększania wydajności. Przedsiębiorcy oraz ich pracownicy krajów dopiero rozwijających się obawiają się produktów „nowocześniejszych” z państw wysokorozwiniętych, produktów wytworzonych na bazie nowszej technologii, przez co bardziej konkurencyjnych.
Większość państw widząc przewagę korzyści nad zagrożeniami wynikającymi z otwarcia się na świat, zawarła porozumienie o swobodzie handlu. Korzyści z globalizacji możliwe są do osiągnięcia jedynie dla aktywnych uczestników tych procesów. Kraje, które wybrały izolację ( Korea Północna, Kuba ) skazały się na zacofanie i biedę.
Zwolennicy globalizacji podkreślają, że rodzi ona poczucie wspólnej hierarchii, wspólnego losu i wspólnej odpowiedzialności na poziomie globalnym. Sprzyja wzrostowi gospodarek narodowych dzięki znoszeniu barier w wymianie handlowej, pomaga też wyrównywaniu różnic między poszczególnymi krajami i regionami. Jest szansą dla dużych i małych przedsiębiorstw - na zasilenie je w kapitał, nowoczesną technologię, promocję na rynku. Jest też szansą dla jednostki - pod warunkiem, że będzie potrafiła ją wykorzystać.
Polska gospodarka musi przejść proces dostosowawczy. To od nas zależy jakie miejsce w międzynarodowym podziale pracy zajmie Polska. Od wytwarzania dóbr prostych, tanich i niskie jakości musimy przestawić się procesy bardziej zaawansowane technologicznie, przejść do produkcji wysoko przetworzonej i lepszej jakości produktu.
Obecna niska konkurencyjność naszych produktów jest powodem deficytu Polski w handlu zagranicznym. Chętniej kupujemy wyroby zagraniczne, które stopniem jakości przewyższają nasze „rodzime”.
Polska gospodarka ma dostosować się do standardów światowych. Potrzebna jest zatem kadra wykwalifikowanych, kreatywnych pracowników. Poziom wykształcenia społeczeństwa ma kluczową rolę i bezpośredni wpływ innowacyjność w dziedzinie gospodarki. Aby wdrażać nowoczesne produkty musimy dysponować nowoczesnymi technologiami i efektywniejszymi metodami pracy, przy jednoczesnym pozyskiwaniu kapitału.


(…)

… człowieka, prywatnej własności i wolnego rynku. Unia składa się z trzech filarów. Pierwszy, o charakterze gospodarczym, stanowią trzy Wspólnoty Europejskie: Wspólnota Europejska ( WE ), Europejska Wspólnota Węgla i Stali (EWW i S ) oraz Europejska Wspólnota Energii Atomowej ( EURATOM ). Drugim filarem jest Wspólna Polityka Zagraniczna i Bezpieczeństwa. Trzecim - zadania z zakresu Wymiaru Sprawiedliwości…
… jest utworzenie w 1999 roku Unii Gospodarczej i Walutowej, która ma stopniowo doprowadzić do zastąpienia walut narodowych wspólną walutą euro.
Korzyści wynikające z wprowadzenia jednakowej waluty euro.
Dla przeciętnego mieszkańca UE
Wyeliminowanie problemu wymiany walut w czasie wyjazdów zagranicznych
Łatwość w porównywaniu cen
Dla gospodarki Unii Europejskiej
Łatwość przesyłania kapitału
Wyeliminowanie ryzyka…
…, osób i kapitału
Utworzenie systemu ochrony konkurencji na rynku wewnętrznym
Wzmocnienie ochrony konsumentów
Utworzenie Unii Gospodarczej i Walutowej z Europejskim Bankiem Centralnym ze wspólną walutą euro.
Argumenty za przystąpieniem Polski do Unii Gospodarczej i Walutowej.
Spadną oprocentowania kredytów, wzrośnie stabilność gospodarcza, zostanie zachowana niska inflacja
Zawirowania polityczne…
… gospodarczej Unii. Realizacji tych celów służyło przede wszystkim: zniesienie ceł i innych ograniczeń przywozowych i wywozowych we wzajemnym handlu, eliminacja utrudnień w przepływie towarów, osób, usług i kapitału, zbliżenie ( harmonizacja ) przepisów prawnych.
Celem Unii Europejskiej jest Unia Gospodarcza i Walutowa. Bardzo istotna dla gospodarki Unii jest wspólna polityka handlowa obejmująca handel…
…, telefonicznej itp.).
Wzrost liczby nowych miejsc pracy oraz powstanie pozarolniczych źródeł dochodów ( agroturystyka, usługi, drobny przemysł, rzemiosło itp.).
8. PROGRAMY POMOCY UNIJNEJ
SAPARD
Specjalny program rozwoju obszarów wiejskich, przewiduje bezzwrotną pomoc finansową dla 10 krajów Europy środkowej i wschodniej kandydujących do Unii Europejskiej. Na rozwój rolnictwa i wsi w tych państwach Komisja…
… ceną światową. Dopłatami eksportowymi objęte są m. in. Oleje i tłuszcze, mleko i produkty mleczne, wołowina i cielęcina, wieprzowina i mięso drobiowe, produkty rybne, tytoń, owoce i warzywa, cukier, przetwory zbożowe i owocowo-warzywne.
W ramach polityki rolnej prowadzi się działania na rzecz:
Zbliżenie poziomu dochodów rolników do innych działów gospodarki
Stabilizacji rynków zbytu
Zagwarantowania…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz