Unia celna

Nasza ocena:

3
Pobrań: 70
Wyświetleń: 1176
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Unia celna - strona 1 Unia celna - strona 2 Unia celna - strona 3

Fragment notatki:


Sytuacja wyjściowa: analizowany kraj jest duży - oznacza to, że wprowadzenie przez niego cła będzie miało znaczący wpływ na ceny na rynku światowym, ponieważ eksporterzy, dla których rynek kraju H jest ważny, obniżą ceny zbytu do poziomu P4, aby zapobiec spadkowi popytu na ich produkty. W konsekwencji nastąpi poprawa relacji terms of trade w rozpatrywanym kraju dużym.
Sytuacja po wprowadzeniu cła importowego: - cena w kraju dużym wzrasta z P2 do P3 (mniej niż wynoszą cła)
- eksporterzy obniżają swoje ceny do P4, stąd cenę P3 otrzymujemy dodając wartość cła do P4.
- popyt krajowy przy zwiększonej cenie spada z Q3 do Q5
- podaż krajowa przy zwiększonej cenie wzrasta z Q2 do Q4
zmiany są mniejsze niż w przypadku kraju małego; spadek importu jest także mniejszy (do Q4Q5)
Wpływ na dobrobyt ekonomiczny. - nadwyżka konsumenta spada o - (a+b+c+d)
- nadwyżka producenta wzrasta o a
Różnice w porównaniu z krajem małym: - powyższe obszary będą mniejsze od tych dla kraju małego, bo zmiany pomiędzy ceną wyjściową (P2) a ceną końcową (P3) są mniejsze
- pojawia się zmiana terms of trade (pole e). Rząd wprowadzając cła kreuje dodatkowe wpływy do budżetu w wysokości c+e
- wpływ na dobrobyt ekonomiczny netto niekoniecznie będzie ujemny - reprezentują go pola: trójkątów b+d oraz prostokąta e.
Im większe będą zmiany w terms of trade (czyli im bardziej eksporterzy obniżą ceny swoich produktów) tym obszar e będzie większy, a obszary b i d - mniejsze. W związku z tym możemy przyjąć tezę, że dla kraju dużego (w odróżnieniu od kraju małego) istnieje optymalny poziom cła, który zmieniając terms of trade maksymalizuje dobrobyt.
Sytuacja wyjściowa: - mała unia celna, kraj H jest krajem małym, kraj P jest krajem dużym (czyli posiada przewagę komparatywną) względem H. W konsekwencji - krzywa podaży dobra x obydwóch państw jest doskonale elastyczna.
- zakładamy, że kraj H (importer dobra x) wprowadza wysokie cło na import tego dobra - krzywa podaży sw (przy poziomie ceny P1) przesuwa się w górę do s w+t (przy poziomie ceny P4).
Skutki utw orzenia unii celnej przez kraje: H i P: - ponieważ kraj P posiada przewagę komparatywną nad krajem H (czyli ma niższe ceny niż kraj H), to wprowadzenie cła spowoduje wyrównanie się cen na poziomie P2. - dodatkowo kraje H i P wprowadzają cła w takiej samej wysokości na import dobra x, które są na niższym poziomie niż początkowe cła w kraju H - cena ustala się na poziomie P3 = P1 + cło).
- spadek ceny z P4 do P2 w kraju H powoduje:
- wzrost popytu wewnętrznego z Q4 do Q5
- spadek produkcji krajowej z Q3 do Q2
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz