Umowa leasingu - omówienie (II sem)

Nasza ocena:

3
Pobrań: 70
Wyświetleń: 595
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Umowa leasingu - omówienie (II sem) - strona 1 Umowa leasingu - omówienie (II sem) - strona 2

Fragment notatki:

UMOWA LEASINGU
Podstawowe rodzaje leasingu:
l. finansowy (kapitałowy)
l. operacyjny (bieżący) L. finansowy w stosunkach międzynarodowych został uregulowany w Konwencji o międzynarodowym leasingu finansowym, która została uchwalona w Ottawie w 1988r. Ad 1. L. fin. jest transakcją, w której jedna ze stron (finansujący)zawiera według wskazówek drugiej strony (użytkownika leasingu) z trzecią stroną umowy (dostawcą) umowę dostawy, przez którą finansujący nabywa dobra inwestycyjne, maszyny, urządzenia na warunkach zatwierdzonych przez użytkownika w zakresie dotyczącym jego interesu gospodarczego oraz zawiera z użytkownikiem umowę leasingu przyznającego prawo do używania w zamian za zapłatę czynszu.
Z tego wynika, że l. fin. jest długo lub średnioterminowy, zawierany na czas amortyzacji rzeczy, czyli czas przez jaki istnieć powinna realna możliwość korzystania z danego dobra inwestycyjnego i to zarówno w sensie gospodarczym jak i technicznym.
Dodatkowo jest to leasing pośredni
Leasing finansowy może być też leasingiem bezpośrednim. Wówczas w roli finansującego występuje producent.
Leasing czysty (pełny) gdzie leasingodawca ponosi koszty związane z eksploatacją przedmiotu leasingu
Leasing finansowy charakteryzuje zazwyczaj opcja zakupu przedmiotu leasingu.
Ad 2. Leasing operacyjny - leasingodawca daje do korzystania leasingobiorcy określone dobra na czas krótki (3 lata). Zazwyczaj finansujący nie odzyskuje środków, które włożył na jego przedmiot w ciągu jednej umowy.
Leasing operacyjny jest zazwyczaj leasingiem wielokrotnym. Leasingodawcy zależy na tym aby przedmiot leasingu pozostał nienaruszony.
Umowa leasingu z KC.
Finansujący zobowiązuje się, w zakresie działalności swojego przedsiębiorstwa, nabyć rzecz od oznaczonego zbywcy na warunkach określonych w tej umowie i oddać tę rzecz korzystającemu do używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony, a korzystający zobowiązuje się zapłacić finansującemu w uzgodnionych ratach świadczenie pieniężne równe co najmniej cenie lub wynagrodzeniu z tytułu nabycia rzeczy przez finansującego.
Ustawodawca reguluje w KC leasing kapitałowy, leasing pośredni art. 709 1-18.
Art. 7091. Przez umowę leasingu finansujący zobowiązuje się, w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa, nabyć rzecz od oznaczonego zbywcy na warunkach określonych w tej umowie i oddać tę rzecz korzystającemu do używania albo używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony, a korzystający zobowiązuje się zapłacić finansującemu w uzgodnionych ratach wynagrodzenie pieniężne, równe co najmniej cenie lub wynagrodzeniu z tytułu nabycia rzeczy przez finansującego.
Finansujący może być osobą fizyczną lub prawną - przedsiębiorcą ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz