Umorzenie zobowiązań.

Nasza ocena:

5
Pobrań: 119
Wyświetleń: 1316
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Umorzenie zobowiązań. - strona 1 Umorzenie zobowiązań. - strona 2 Umorzenie zobowiązań. - strona 3

Fragment notatki:

Umorzenie zobowiązań. Przyczyny rozwiązujące węzeł prawny - podzielone na dwie grupy przez rzymskich jurystów:
Przyczyny wedle ius civile - mają skutek ipso iure - powodujący całkowite zniweczenie zobowiązania- obligatio inutilis . Wedle ius honorarium - skutek ope exceptionis - dają dłużnikowi do dyspozycji ekscepcję służącą do odparcia powództwa wierzycielamusiał odmówić świadczenia i doprowadzić do procesu. TREŚĆ I ZNACZENIE PODZIAŁU: - Ipso iure- gdy dłużnik chce w taki sposób umorzyć zobowiązanie- nie musi powoływać się na jakąś przyczynę( in iure) , żeby umieścić ją w formułce procesowej tylko powołuje się na nią apud iudicem= w formie obrony Ope exceptionis- przeciwnie= dłużnik który chce skorzystać z tego zarzutu musi się powołać na jakąś przyczynę in iure i żądać aby ta ekscepcja figurowała w formułce którą wyda sąd.
Gdy się unieważni to jest to sposób ostateczny. Umożone nie może odżyć, nawet gdy wola obu stron. Skutek niweczący całkowicie= peremptoryjny Przy tego rodzaju umorzeniu strony mogą ożywić zobowiązanie - ma więc ono skutek odraczający= dylatoryjny. Charakter bezwzględny, absolutny -bo: względem dłużnika, wierzyciela i osób trzecich Względne, relatywne- jedynie w stosunku do dłużnika głównego, a nie dodatkowych.
AD1) =Sposoby umarzania IPSO IURE. ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Solutio- Czyli wypełnienie zobowiązania- zapłata= faktycznie wypełnienie tego, co jest treścią stosunku obligacyjnego. Warunki ważości w odniesieniu do podmiotów: winien płacić dłużnik, chociaż może ktoś za niego
chyba, że wierzyciel ma interes w osobistym świadczeniu dłużnika wtedy nikt za niego!
Musi być (zapłata) dokonana wierzycielowi Wyjątki( płąci się komu innemu niż wierzycielowi) ze skutkiem uwalniającym: Wierzyciel upoważnia osobę trzecią do przyjęcia zobowiązania
Wierzyciel upoważnia dłużnika przy zawieraniu zobowiązania do świadczenia osobie trzeciej= solutionis causa adiectus - wtedy dłużnik ma prawo jemu zapłacić. Uwaga! Solutinis... nie ma prawa do żadnego zaskarżalnego roszczenia.
Gdy przy zawieraniu zobowiązania ustanawia się wierzyciela ubocznego- adstipulator . Posiada on prawo zaskarżenia . Musi wydać wierzycielowi, to ci otrzymał jako świadczenie dłużnika. Regulowała to Lex Aquilia , później przepisy dotyczące mandatum. Warunki ważności w odniesieniu do przedmiotu: zapałata jest ważna, gdy obejmuje w całości przedmiot świadczenia.


(…)

… zobowiązaniu( exceptiones)[ to rozróżnia nowacje od constitutum debiti]
Rodzi nowe
NOVATIO NECESSARIA- nie na podstawie umowy, a w postępowaniu sądowym= na podstawie litis contestatio. Wynika z ustawy, dlatego nazywa się neccesaria(potrzebna) Konieczność nowacji poprzedniego stosunku zachodzi, gdyż ten przed zawarciem sporu stosunek ulega zmianie po wydaniu wyroku. Ma za przedmiot wykonaie wyroku- condemnari…
… libram), Accepilatio.
do umorzenia wszystkich długów pieniężnych
te same elementy, jak przy mancypacji
wcześnie wyszła z użycia.
Accepilatio- akt zapłaty przy zobowiązaniach formalnych- czyli stwierdzenie w przepisanej formie odbioru świadczenia wierzyciela
Formy:
accepilatio litteris- przeciwieństwo kontraktu pisemnego. Wykreślenie długu z rejestru handlowego (codex accepti et expensi)
accepilatio verbis- przeciwieństwo stypulacji Przez formalne zapytanie dłużnika i odpowiedź wierzyciela( „Czy otrzymałeś, to co tobie przyrzekłem?”-„Otrzymałem.”)
Stypulacja akwiliańska- (stipulatio Aquiliana) Kontrahenci dokonują zmainy- nowacji wszystkich wierzytelności i długów na zobowiązanie literalne lub werbalne. Formułkę stworzył pretor Aquilius Gaius. Ujmowała ona wszystkie rodzaje wierzytelności. Dłużnik…
… i musi on wypłacić np..równowartość( czasem też odszkodowanie)\
Istnieją też jeszcze inne przyczyny:
Śmierć wierzyciela/ dłużnika przy zleceniu i spółce. Ale tylko wyjątkowo jest to przyczyną umorzenia. Tylko tam gdzie ścisłę powiązanie z osobą np. facere( namalowanie obrazu) Ale u Justyniana często przechodzi obowiązek na heredes
Ukaranie wierzyciela * Gdy capitis deminutio po stronie dłużnika umarza…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz