Ukraina system polityczny - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 70
Wyświetleń: 1183
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Ukraina system polityczny - wykład - strona 1 Ukraina system polityczny - wykład - strona 2 Ukraina system polityczny - wykład - strona 3

Fragment notatki:

1. Ordynacja wyborcza
Ordynacja wyborcza stanowi połączenie ordynacji większościowej i proporcjonalnej.
Połowa posłów wybieranych jest w ogólnopaństwowym okręgu wyborczym, a druga połowa w wyborach proporcjonalnych z list partyjnych
Do Rady Najwyższej dostanie się 450 posłów. Wybierani są w równych, bezpośrednich i tajnych wyborach powszechnych. Aby dostać się partie powinny przekroczyć 5% próg wyborczy. Ostatnie wybory parlamentarne odbyły się 28 października 2012 roku.
2. Przyczyny wyborów w 2007 roku
Najważniejszą kwestią tamtego czasu były wydarzenia z 2 kwietnia, kiedy to prezydent Wiktor Juszczenko dekretem rozwiązał ukraiński parlament. Był to początek kryzysu politycznego, który nazywano „niebieską” albo „błękitną rewolucją” (kolorem Partii Regionów był ten kolor). Decyzja ta spowodowała lawinę wydarzeń, a wśród nich:
Łamanie konstytucji przez rządzącą Partię Regionów. Przeciąganie na stronę rządzącej partii deputowanych innych partii, oferowano im m.in. stanowiska polityczne w zamian za poparcie Partii Regionów
Wydanie dekretu przez prezydenta spowodowało lawinę protestów zaczynając od blokowania budynku parlamentu, aż do miastecka namiotowego przed placówką Rady Najwyższej i licznych manifestacji przeciw prezydentowi Juszczence.
Wszystko toczyło się przed długie dni, aż do maja, gdzie na początku miesiąca osiągnięto wstępne porozumienie w sprawie terminu wyborów, Ostatecznie 27 maja nad ranem prezydent ogłosił, że po wielogodzinnych negocjacjach z udziałem m.in. Wiktora Janukowycza,  Wiaczesława Kyryłenki, Ołeksandra Moroza i Julii Tymoszenko udało się wypracować kompromis, wyznaczając termin wyborów na 30 września 2007. 3. Atmosfera wyborów w 2012 roku:
Kampanie wyborczą w 2012 roku można określić jako niedemokratyczne, bowiem dochodziło do wielu incydentów oraz skandali na tle politycznym i społecznym. Przede wszystkim chodzi tutaj o kilka ważnych kwestii:
a) Sprawa Julii Tymoszenko - jedna z najgłośniejszych spraw na Ukrainie w ostatnich latach. Odbiła się również szerokim echem w Europie. Wszystko zaczęło się od roku 2010, gdzie po rozwiązaniu jej rządu przez parlament wszczęto postępowanie przeciwko niej w związku z podejrzeniami o defraudacje. W 2011 roku została tymczasowo aresztowana, a w październiku skazana na 7 lat pozbawienia wolności za spowodowanie strat przedsiębiorstwa paliwowego Naftohaz Ukrainy. Następnie pojawiło się mnóstwo informacji jakoby Tymoszenko została pobita. W ramach protestu nie chciała poddać się leczeniu, potem jednak udała się do szpitala. W akcję uwolnienia Julii Tymoszenko włączyła się jej córka Jewhenija, która spotykała się z przywódcami zagranicznych państw w celu pomocy jej matce. Sprawa monitorowana była przez Parlament Europejski.

(…)

… chodzi o sprawę Julii Tymoszenko. Większość przedstawicieli państw zachodnich oraz partii politycznych (w tym Prawo i Sprawiedliwość) apelowało o zbojkotowanie Mistrzostw Europy odbywających się w tym państwie. Przedstawiciele władz Ukrainy oraz UEFA zapewniały jednak, że bez względu na sytuację w kraju mistrzostwa odbędą się. Tutaj chodziło przede wszystkim o pokazanie sprzeciwu innych państw…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz