Fragment notatki:
UKŁAD PŁCIOWY Do narządów płciowych męskich należą: jądra, najądrza, nasieniowody, pęcherzyki nasienne, gruczoł krokowy i prącie.
JĄDRA (testis) - parzysty narząd wytwarzający plemniki płożony w worku skórnym zwanym moszną, owalnego kształtu 5-2,5cm, 12g, otoczone są błoną białawą od której w głąb jądra odchodzą przegródki dzieląc miąższ jądrowy tzw. płaciki (ok.200). Płaciki te zbudowane są z cewek nasiennych krętych w których zachodzi proces spermatogenezy i spermiogenezy. W pobliżu wierzchołków płacików cewki nasienne kręte zespalają się ze sobą i tworzą cewki nasienne proste, przechodząc do śródjądrza i tworząc sieć kanalików zwanych siecią jądra. Z tej sieci powstaje 10-20 przewodzików odprowadzających jądra przechodzących do najądrza gdzie uchodzą do przewodu najądrza. Ściana moszny zbudowana jest z szeregu warstw: skóra - zawiera dużą ilość barwnika, jest owłosiona, miesień dźwigacz jądra, powięź nasienna wewnętrzna i osłonka pochwowa jądra. Moszna przedzielona jest przegrodą na 2 części lewą i prawą. Jądro lewe leży niżej ze względu na lepszy rozwój splotów żylnych. U płodu jądra znajdują się w jamie brzusznej i w ciągu kilku dni przed lub po urodzeniu powinny zstąpić do moszny, przez kanały pachwinowe. Jeżeli nie zastąpią to jest to wnętrostwo.
NAJAD RZA (epidydymis) - parzysty narząd o podłużnym kształcie. Rola: odprowadza i jest zbiornikiem plemników. 5x1x0,5cm otoczone błoną surowiczą i cienką warstwą tkanki łącznej, która wnikając w głąb narządu dzieli go na płaciki zwane stożkami najądrza. (10-15 szt) Utworzone są one z przewodzików odprowadzających jądra które wnikają do najądrza. Z tych przewodzików powstaje przewód najądrza, który jest głównym magazynem plemników. Plemniki opuszczają przewód najądrza dzięki skurczom mięśni gładkich najądrza znajdujących się w ścianie najądrza. NASIENIOWÓD - parzysty narząd będący przedłużeniem przewodu najądrza i dochodzi do części sterczowej cewki moczowej jako tzw. przewód wytryskowy. Długość nasieniowodu wynosi ok. 60 cm, średnica ok. 3mm a światło ok. 0,5mm. Ma kręty przebieg przed ujściem do cewki moczowej nasieniowód łączy się z przewodem wydalającym pęcherzyka nasiennego tworząc przewód wytryskowy przed swym połączeniem z przewodem wydalającym jest bańka nasieniowa.
PĘCHERZYKI NASIENNE - parzysty narząd gruszkowatego kształtu o długości 4-5cm, średnica 2cm i mają pojemność 5-10cm 3 leżą w pobliżu tylnej części gruczołu krokowego ich wydzielina jest płynna, zawiera fruktozę, kwas cytrynowy, enzymy. Pojawiają się w okresie dojrzałości płciowej pod wpływem hormonów androgennych jądra. Utrzymuje ruchliwość i żywotność plemników w nasieniu.
GRUCZOŁ KROKOWY (prostata)- inaczej stercz, jest nie parzystym narządem, kształtem przypomina kasztan, średnica 3,5cm, waga 10-20g. Wyróżnia się w nich płat prawy i lewy połączony wędziną. Zbudowany jest z gruczołów pęcherzykowo-cewkowych (ok. 30-50). Przewody wyprowadzające tych gruczołów łączą się ze sobą tworząc kilkanaście przewodzików gruczołu krokowego, które uchodzą na wzgórku nasiennym cewki moczowej lub w jego otoczeniu. W wydzielinie gruczołu krokowego występować mogą kamyczki sterczowe które wytworzone są z fosforanu wapnia, kropelek tłuszczu i białka. Wydzielina pobudzana jest przez testosteron.
(…)
… WIELOPŁODOWE→ starszy wiek kobiety (pierworódka), leczenie hormonalne, przyczyny genetyczne.
Bliźnięta jedno lub dwuzarodkowe. GRUCZOŁY DOKREWNE-
są to gruczoły, które nie posiadają własnych przewodów wyprowadzających, a ich wydzielina zwana hormonem przenika bezpośrednio do naczyń krwionośnych, chłonnych, płynu mózgowo rdzeniowego lub do tkanek.
PRZYSADKA MÓZGOWA- jest częścią międzymózgowia…
… nadwzgórza, wymiary 12/4/8mm, waga 0,1-0,3g. W okresie pokwitania ulega uwstecznieniu. Produkuje melatoninę i wydziela ją do płynu mózgowo rdzeniowego i do krwi. Rolą jej jest kontrola nad snem i czuwaniem.
NADNERCZA- parzysty narząd położony w przestrzeni zaotrzewnowej na górnych biegunach nerek. Są bardzo bogato unaczynione, wymiary 5/3/1 cm, waga 10-18g. Dzielą się na korę i rdzeń. Kora (80-90% narządu…
… trawienia). Wydzielane one są przez sok trzustkowy (ok. 1l/dobę). Do dwunastnicy wątroba wydziela przez drogi żółciowe żółć w ilości 1,5l/dobę. Żółć emulguje (rozbija) tłuszcze i uczynnia enzym trawienny lipazę trzustkową, oraz wzmaga czynność perystaltyczną jelit. Komórki nabłonka dwunastnicy pokryte są mikrokosmkami a w tkance podśluzowej występują gruczoły dwunastnicze.
JELITO CZCZE (jelito cienkie…
…- pobudza czynność wydzielniczą żołądka.
SEKRETYNA- uwalniana przez dwunastnicę i jelito czcze- pobudza wydzielanie soku trzustkowego, żółci i pepsyny, a hamuje wydzielanie kwasu solnego w żołądku.
CHOLECYSTOKININA- uwalniana przez dwunastnicę i jelito czcze- pobudzawydzielanie enzymów trzustkowych, obkurcza pęcherzyk żółciowy, pobudza pracę jelit i wydzielanie żółci.
WĄTROBA (hepar)- jest narządem o wadze…
…- przewód wątrobowy lewy i prawy, te z kolei tworzą po zespoleniu ze sobą przewód żółciowy wspólny, który uchodzi do brodawki Wathera. Przewód pęcherzykowy doprowadza i odprowadza żółć (bil/fel) do zbiornika żółci którym jest pęcherzyk żółciowy (vesica fella). Pojemność pęcherzyka żółciowego30-50ml, żółć ulega w nim zmagazynowaniu i 10-krotnemu zagęszczeniu. Żółć składa się z barwników żółciowych, hormonów…
… przez dwunastnicę. Ogon jest na wysokości 1 kręgu lędźwiowego, sąsiaduje ze śladzioną. Ku tyłowi od głowy trzustki przebiega żyławrotna i przewód żółciowy wspólny. Do przodu od trzustki leży żołądek. ZABURZENIA
Nieżyt żołądka (gastritis).
Nieżyt żołądka i jelit (gastroenterocolitis)- stan zapalny błony śluzowej. Może być przewlekły. Objawy- nalot na języku, brak łaknienia, odbijanie, wzdęcia, zgzga, nudności, wymioty, biegunka, ból, wzrost temperatury. Leczenie- dieta.
Wrzód (ulcus).
Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy (morbus ulcerosus ventriculus et duoeni)- tworzenie się wrzodów w śluzówce narządu. Objawy- zgaga, ból żołądka 0,5-1h po posiłku, ból dwunastnicy nie mniej niż 2h po posiłku naczczo. Charakterystyczna okresowość- wiosna, jesień. Mogą się pojawiać krwawienia w stolcu (fusowate).
Guzki…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)