UKŁAD O WSPÓLNYM EMITERZE WE Jest najpowszechniej stosowaną konfiguracją tranzystora bipolarnego we wzmacniaczu małej częstotliwości ( rys.10.3 ). W tym układzie źródła stałych E C i E B służą do spolaryzowania złączy emiterowego i kolektorowego tranzystora tak, aby znajdował się on w stanie aktywnym. Sygnał wejściowy doprowadza się między bazę a emiter tranzystora, sygnał wyjściowy pobiera się z kolektora.
Rys.10.3.Wzmacniacz w układzie WE. a) schemat, b) ilustracja działania. Do wejścia doprowadzamy napięcie U we = U BE o wartości dużo mniejszej niż U BE wynikające z polaryzacji tranzystora. Wskutek dołączenia tego napięcia nastąpi zmiana prądu bazy. Z prawa Ohma wynika:
; (10.8)
gdzie: r be - rezystancja małosygnałowa baza-emiter tranzystora
Zmiana prądu bazy spowoduje zmianę prądu kolektora. Charakterystyki wyjściowe tranzystora w zakresie aktywnym mają przebieg zbliżony do poziomu, dlatego też możemy przyjąć w przybliżeniu, że I C zależy tylko od I B , a nie zależy od U CE . Korzystając z wzoru ; (10.9)
i zależności 10.8 otrzymujemy
; (10.10)
0 - małosygnałowy współczynnik wzmocnienia prądowego tranzystora pracującego w układzie WE Korzystając z II prawa Kirchhoffa dla obwodu wyjściowego napięcie ma postać:
; (10.11)
Zmiana prądu kolektora o I C spowoduje zmianę tego napięcia o U CE (przy stałych wartościach E C i R C ). Zmiana ta jest sygnałem wyjściowym i wynosi:
; (10.12)
Wzmocnienie napięciowe układu ma postać:
; (10.13)
Jeżeli uwzględnimy zależność prądu I C od napięcia U CE to powyższy wzór przyjmie postać:
; (10.14)
We wzorze 10.14 symbol R C || r ce oznacza wartość równolegle połączonych rezystancji R C i r ce . Znak minus świadczy o tym, że układ odwraca fazę sygnału wejściowego. Rezystancja wejściowa r we wzmacniacza w układzie WE składa się z równolegle połączonej rezystancji baza-emiter r be tranzystora (rezystancji wejściowej tranzystora) i rezystancji obwodu polaryzacji bazy R B ; (10.15)
Rezystancja wyjściowa wzmacniacza pracującego w układzie WE składa się z równolegle połączonej rezystancji kolektor-emiter r ce tranzystora (rezystancji wyjściowej tranzystora) i rezystancji R C ; (10.16)
Wzmocnienie prądowe zależy od rezystancji obciążenia
(…)
… tych kondensatorów w paśmie przenoszenia wzmacniacza są bardzo małe; dla sygnałów zmiennych stanowią one „zwarcie”.
Działanie wzmacniacza przy sygnale wejściowym sinusoidalnym pokazano na rysunku 10.3b. Punkt Q jest punktem pracy układu. Jego położenie zależy od wartości prądów i napięć polaryzujących (stałych).
Właściwości układu o wspólnym emiterze WE:
W zakresie małych i średnich częstotliwości, przy obciążeniu…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)