Układ moczowy

Nasza ocena:

3
Pobrań: 1547
Wyświetleń: 3038
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Układ moczowy - strona 1 Układ moczowy - strona 2 Układ moczowy - strona 3

Fragment notatki:


Układ moczowy Układ moczowy człowieka ma za zadanie oczyścić ustrój wydalając zbędne produkty przemiany materii oraz utrzymać w równowadze ilość płynów w organizmie. Bez prawidłowo funkcjonującego układu moczowego organizm nie jest w stanie przetrwać. W skład układu moczowego wchodzą nerki, pęcherz moczowy, moczowody i cewka moczowa. Rolą nerek jest przefiltrowanie krwi i wytworzenie moczu, który moczowodami jest transportowany do zbiornika - pęcherza. Tam gromadzi się, a gdy pęcherz jest wypełniony następuje wydalanie moczu z organizmu przez cewkę moczową . Nerka Nerka zbudowana jest z ogromnej ilości bo około 1,5 mln. mikroskopijnych elementów- zwanych nefronami. Całkowita powierzchnia filtracyjna wszystkich nefronów obydwu nerek wynosi 2m 2 . Nerki, a właściwie kłębki nerkowe przefiltrowują w ciągu doby ok. 2 tys. l. krwi. Dzięki układowi moczowemu wydalane są substancje zbędne lub szkodliwe , oraz te , które w danej chwili występują w organizmie w nadmiarze. Wydalanie nerkowe polega na usuwaniu z moczem końcowych produktów przemiany materii (mocznik, kwas moczowy, keratynina). nerki spełniają również role regulacyjną polegającą na zdolności do utrzymania w organizmie wody i substancji w niej rozpuszczonych w ilościach gwarantujących optymalny skład i objętość płynów ustrojowych. Od nerek w znacznym stopniu zależy skład krwi krążącej oraz skład płynu tkankowego i śródkomórkowego . Nerki mają również wpływ na wysokość ciśnienia tętniczego krwi. Nerka jest narządem parzystym w kształcie ziarna fasoli. Wazy ok. 160g. Położone są na tylniej ścianie jamy brzusznej, po obydwu stronach kręgosłupa lędźwiowego.Lewa nerka jest zwykle nieco większa od prawej. Lokalizacja nerek Nerka jest parzystym narządem leżącym w jamie brzusznej w przestrzeni zaotrzewnowej . U człowieka nerki znajdują się po obu stronach kręgosłupa, za żołądkiem i pod wątrobą . Nerki leżą na wysokości dwóch ostatnich kręgów piersiowych i trzech pierwszych kręgów lędźwiowych, lewa na poziomie Th11-L2, prawa - Th12-L3. Wyższe ułożenie lewej nerki tłumaczone jest tym, że rośnie silniej i z tego powodu znajduje wyżej. Różnica poziomu obu nerek wynosi ok.pół do jednego trzonu kręgu (ok. 1,5-3 cm). Przeciętna masa pojedynczej nerki wynosi od 120-200 g . Wymiar podłużny 10-12 cm, poprzeczny 5-6 cm, grubość 3-4 cm. Do wnęki nerki wchodzi tętnica nerkowa (najczęściej pojedyncza) i nerwy a wychodzą żyła nerkowa, moczowód oraz dodatkowo naczynia limfatyczne - struktury te tworzą korzeń nerki Ruchomość oddechowa nerek wynosi pół do jednego kręgu (ok 2-2,5 cm) - unosi się podczas wydechu a opuszcza podczas wdechu. Do podobnych przesunięć dochodzi również w czasie zmiany pozycji ciała - wyższe położenie zajmują w pozycji leżącej, niższe w stojącej.

(…)

… Na regulację działalności nerki mają wpływ: przysadka mózgowa, nadnercza, przytarczyce i sama nerka. Ponieważ wydzielanie przysadki mózgowej jest uzależnione od podwzgórza mózgu, mówimy o układzie podwzgórzowo- przysadkowo- nadnerczowym jako o głównym regulatorze funkcji nerek. Czynnikami prowokującymi wydzielanie odpowiednich hormonów są: zmiany składu osocza krwi, a zwłaszcza zmiany ciśnienia osmotycznego…
… wody a wzrasta ilość wydalanego moczu. Regulacja objętości wydalanego moczu (wg.Villeego) Na mineralny skład moczu wpływają hormony kory nadnerczy- mineralokortykoidy, głównie aldosteron. Zwiększa on wchłanianie zwrotne sodu w kanalikach dystalnych oraz jego wymianę na jon potasu i jon wodorowy. Skutkiem tego rośnie ilość sodu we krwi i tkankach. Wzrost sodu w organizmie powoduje wzrost ciśnienia osmotycznego płynów ustrojowych, a to pociąga za sobą zwiększenie wydzielania wazopresyny. Na wydzielanie aldosteronu ma wpływ głównie zmiana objętości krwi. Hormony tarczycy zwiększające wyrzut sercowy i ciśnienie krwi, zwiększają sączenie w nerkach, obniżają wchłanianie zwrotne wody i działają moczopędnie. Wpływ hormonów na czynność nerek IV. WEWNĄTRZWYDZIELNICZA DZIAŁANOŚĆ NERKI W nerkach wytwarzane…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz