Fragment notatki:
i jest opracowaniem terminów dotyczących układu krwionośnego i oddechowego.
Opisuje jamę nosową i krtań oraz zagadnienie z nią związane, tj. budowa krtani, chrząstki parzyste i nieparzyste krtani, trzy odcinki krtani: przedsionek krtani, głośnia, jama podgłośniowa.
Ponadto charakteryzuje budowę i funkcje takich narządów jak: tchawica i płuca.
UKŁAD ODDECHOWY
Wyróżniamy oddychanie wewnątrzkomórkowe i pozakomórkowe, tlenowe (glikoliza, cykl Krebsa, łańcuch oddechowy) i beztlenowe (glikoliza). Oddychanie jest procesem enzymatycznym przebiegającym stopniowo, wieloetapowo. Jest procesem katabolicznym. Odcinki układu oddechowego:
JAMA NOSOWA - dzieli się na przedsionkową i jamę nosową właściwą. Przedsionkowa rozpoczyna się nozdrzami zewnętrznymi i kończy tzw. progiem nosa. Właściwa rozpoczyna się otworem gruszkowatym, a kończy nozdrzami tylnymi, które stanowią ujście do gardła. Jama nosowa nie tylko doprowadza powietrze atmosferyczne do ustroju, ale jest też narządem węchowym. Składa się z dwóch części: górnej - narząd powonienia i dolnej - narząd oddechowy. Przegroda nosowa, która dzieli jamę na dwie części jest częściowo kostna i chrzęstna. Z kostnych ścian bocznych wystają do jamy małżowiny nosowe, które mają kształt zwiniętych blaszek kostnych i stanowią oparcie dla fałd błony śluzowej nosa. Jama nosowa oczyszcza i ogrzewa powietrze i je nawilża.
KRTAŃ - ma kształt trójściennej piramidy, szerszej od góry, zwężającej się ku dołowi. Za pomocą wiązadeł zawieszona jest na kości gnykowej na wysokości 4-5 kręgu szyjnego. Od dołu krtań łączy się z tchawicą, a do bocznej jej powierzchni przylega tarczyca. Tylna powierzchnia krtani sąsiaduje z gardłem. Krtań buduje 9 chrząstek, które dzielą się na parzyste i nieparzyste:
-Parzyste: nalewkowate, różkowate, klinowate.
-Nieparzyste: tarczowata, pierścieniowata, nagłośnia.
Stawy między chrząstkami krtani zbudowane są podobnie do innych stawów, ale ruch ich jest ograniczony. Jama krtani /wnętrze/ wysłana jest błoną śluzową, pokrytą nabłonkiem wielorzędowym migawkowym. Wyjątek stanowią fałdy głosowe pokryte nabłonkiem wielowarstwowym płaskim. Migawki nabłonka poruszają się w kierunku jamy gardła i wyrzucają drobne ciałka z powietrza. Wnętrze krtani dzieli się na trzy odcinki:
-Przedsionek krtani,
-Głośnia,
-Jama podgłośniowa.
Przedsionek krtani rozpoczyna się wejściem do krtani ograniczonym od przodu krawędzią nagłośni. Głośnia - największa część krtani od góry ograniczona jest fałdami kieszonki krtaniowej, poniżej biegną fałdy głosowe. Tylne końce fałdów głosowych mogą zbliżać się lub oddalać od siebie. Szerokość głośni jak i napięcie fałdów głosowych zależą od działania mięśni krtani. Powietrze przechodzące przez zwężoną głośnię wprawia w drgania fałdy głosowe. Wysokość głosu, który przy tym powstaje zależy od napięcia fałdów głosowych, zaś siła głosu zależy od szybkości prądu powietrza. Wysokość głosu zależy również od budowy krtani i u osób o małej krtani głos jest wyższy, o dużej niższy (mężczyźni). Jamę gardłową możemy obejrzeć lusterkiem laryngologicznym. Poniżej fałdów głosowych leży jama podgłośniowa, która przechodzi w tchawicę. W błonie śluzowej krtani poza fałdami głosowymi występują liczne gruczoły cewkowate, których wydzielina zwilża fałdy głosowe, jak również całe wnętrze krtani.
(…)
… krwi - w czasie uszkodzenia naczyń krwionośnych następuje obkurczanie się ich ścian w wyniku wydzielania przez trombocyty serotoniny. Ma ona właściwości obkurczające. W miejscu zranienia zaczynają skupiać się trombocyty. Zostaje uruchomiony proces właściwego krzepnięcia krwi polegający na przekształceniu fibrynogenu (białko włókienkowe, rozpuszcza się w wodzie, znajduje się w osoczu) w fibrynę…
… nietrwały z tlenem i nosi nazwę oksyhemoglobiny. Powietrze dzięki pracy przepony, mięśni międzyżebrowych dostaje się do płuc przez drogi oddechowe. W pęcherzykach płucnych następuje wymiana gazowa. Hemoglobina wyłapuje z powietrza tlen, a osocze krwi oddaje do wnętrza pęcherzyków i dalej CO2. Tlenek węgla (czad) łączy się trwale z hemoglobiną.
Oddychanie płucne - powietrze wdychane do płuc przez nos nasyca…
… w rdzeniu przedłużonym. W komórkach nerwowych tego ośrodka procesy fizyko - chemiczne wyzwalają regularne bodźce, które drogami nerwowymi docierają do mięśni oddechowych. Przecięcie rdzenia przedłużonego poniżej ośrodka oddechowego prowadzi do bezdechu. Liczba oddechów zmienia się w zależności od czynności ustroju. Podstawową rolę w procesie oddychania odgrywa pH krwi, czyli zakwaszenie krwi - zwiększa…
… włosowatych krew żyłami wraca do przedsionka prawego, a z niego do komory prawej. Obieg mały zaczyna się w prawej komorze, krew zostaje przepchnięta do tętnicy płucnej. W pęcherzykach płucnych dokona się wymiana gazowa, krew utlenowana powróci do lewego przedsionka, stąd do lewej komory. W lewej komorze krew utleniona, w prawej odtleniona.
FIZJOLOGIA UKŁADU KRWIONOŚNEGO
Pracy mięśnia sercowego towarzyszą…
… za leukocyty. Mamy granulocyty (występują w składzie tych komórek, które barwią się pod wpływem zasad i kwasów) kwasochłonne, zasadochłonne i obojętnochłonne (jest ich najwięcej 50-70%), oprócz granulocytów występują również limfocyty (20-40% wszystkich leukocytów) i monocyty (mają dużą ilość cytoplazmy i owalne jądro, około 10%).Granulocyty - tworzą się w czerwonym szpiku kostnym, a później przenikają…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)