To tylko jedna z 3 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Układ konstrukcyjny stężony
Układ konstrukcyjny można uważać za stężony, jeśli sztywność układu stężającego (stężeń) w płaszczyźnie obciążeń poziomych jest na tyle duża, aby można było przyjąć, że wszystkie obciążenia poziome są przenoszone przez stężenia. Szkielet stalowy wg Eurokodu 3 [79] można uważać za stężony, jeśli stężenia redukują jego przemieszczenie poziome co najmniej o 80%, wg [98] zaś powinno być spełnione kryterium (5.9). Szkielet stężony można traktować jako układ o węzłach nieprzesuwnych.
Układ konstrukcyjny można zakwalifikować jako nieprzechyłowy (ustrój o węzłach nieprzesuwnych), jeśli jego sztywność w płaszczyźnie sił poziomych jest na tyle duża, aby można było z uzasadnioną dokładnością pomijać dodatkowe siły i momenty zginające wywołane poziomymi przemieszczeniami węzłów (np. przyjmuje się wg Eurokodu 3 [79] kryterium (5.8), wg [98] kryterium (5.9)).
Teorię II rzędu w analizie globalnej wyznaczania sił wewnętrznych można stosować bez ograniczeń we wszystkich przypadkach.
Nieliniowość geometryczną ustroju należy uwzględniać, gdy zmiany geometryczne systemu konstrukcyjnego (np. ramy przechyłowej) mają wpływ na wartości sił wewnętrznych. To ważne zagadnienie projektowe jest ujęte zarówno w normach europejskich [75, 76, 79], jak i normie krajowej [98], W normach [75, 76, 79] klasyfikację ustrojów, w których należy uwzględniać efekty wpływu przemieszczeń na wytężenie konstrukcji, przeprowadza się według kryterium procentowego udziału wartości dodatkowego momentu zginającego AM wywołanego zmianami geometrycznymi ustroju. Konstrukcje, w których
Za ustrój nośny o węzłach przesuwnych uważa się również według [98] ramy samostateczne (tj. ramy o węzłach sztywnych, bez stężeń), a także ramy podatne stężone, gdy nie jest spełniony warunek (5.9).
Ocenę wrażliwości konstrukcji ramowych o węzłach przesuwnych na efekty II rzędu wg normy [98] przeprowadza się z uwzględnieniem imperfekcji związanych ze wstępnym przechyłem bocznym ipo poszczególnych kondygnacji w płaszczyźnie układu wg wzoru
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)