UGRUPOWANIA AZJATYCKIE

Nasza ocena:

5
Pobrań: 98
Wyświetleń: 1407
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
UGRUPOWANIA AZJATYCKIE - strona 1

Fragment notatki:


UGRUPOWANIA AZJATYCKIE
STOWARZYSZENIE KRAJÓW AZJI POŁUDNIOWO - WSCHODNIEJ -ASEAN Powstało na mocy deklaracji z Bangkoku z 1967 r. Pierwotnie członkami ugrupowania było 5 krajów:
Filipiny
Indonezja
Malezja
Singapur
Tajlandia
W późniejszym czasie dołączyły następne:
Brunei Darussalom w 1984 r.
Wietnam 1995 r. Laos i Myanmar w 1997 r. Kambodża w 1999r. Decyzję o rozpoczęciu tworzenia strefy wolnego handlu państw ASEAN (ASEAN FTA) podjęto w Singapurze w 1992 r. przyjmując jednocześnie Porozumienie o Wspólnej Efektywnej Taryfie Celnej (CEPT). Obecnie rozwój integracji w ramach ugrupowania coraz bardziej wzorowany jest na modelu integracji europejskiej. Podjęto decyzję o pogłębianiu instytucjonalizacji i budowie do 2020 r. Wspólnoty ASEAN opartej na 3 filarach w postaci Wspólnoty Bezpieczeństwa ASEAN, Wspólnoty Gospodarczej ASEAN, Wspólnoty Społeczno - kulturalnej ASEAN. Wspólnota Gospodarcza ASEAN ma powstać do 2015 r.
1989 r. - 2 fala regionalizmu Współpraca Ekonomiczna Azji i Pacyfiku APEC - układ integracyjny powołany w celu znoszenia barier celnych, współpracy technologicznej. Dążenia do ściślejszej integracji gospodarczej, a także popierania wzrostu gospodarczego i sprawiedliwego rozwoju. APEC został podpisany w 1989 r. w Canberze (Australia) przez państwa członkowskie ASEAN. Łącząc państwa na różnym poziomie rozwoju po obu stronach oacyfiku. W latach następnych do inicjatywy przystępowały kolejne odrębne obszary ekonomiczne. W 1991 r. - Chiny, Hongkong, Tajwan. W 1993 r. - Meksyk, Papua Nowa Gwinea. W 1994 r. - Chile. W 1998 r. - Peru, Rosja i Wietnam. ... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz