Ugoda i promesa - omówienie(II sem)

Nasza ocena:

3
Pobrań: 273
Wyświetleń: 805
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Ugoda i promesa - omówienie(II sem) - strona 1 Ugoda i promesa - omówienie(II sem) - strona 2 Ugoda i promesa - omówienie(II sem) - strona 3

Fragment notatki:

UGODA ADMINISTARCYJNA - forma prawna działania administracji, pojęcie ugody w nauce prawa administracyjnego występuje w dwóch znaczeniach:
A)akt - zawierany przez organ z jednostką (Niemcy i Francja)
B)pisemne porozumienie - regulowane przepisami Kodeksu postępowania administracyjnego, zawierane pomiędzy stronami o sprzecznych interesach, musi zostać zawarte przed organem administracji, przed którym toczy się dane postępowanie. UGODA - nie może być zawarta przed wszczęciem postępowania, ani przed jego zakończeniem. Te dwie strony, które mają sprzeczne interesy muszą wyrazić zgodę na zawarcie ugody, Ta zgoda nie może być dorozumiana. Z inicjatywą zawarcia ugody mogą wystąpić same strony i muszą się na to zgodzić i z inicjatywą może wyjść organ przed którym wszystko się toczy, zawarcie tej ugody będzie sprzyjało uproszczeniu, przyspieszeniu postępowania.
Powinna zawierać pewne elementy - wymogi formalne:
-organ przed którym jest zawierana
-data sporządzenia tej ugody
-oznaczenie stron, które wyraziły zgodę na jej zawarcie
-przedmiot ugody i treść ugody
-powinna zawierać wzmiankę, że została odczytana i przyjęta przez strony
-podpis organu lub upoważnionego pracownika do sporządzenia ugody
Na okoliczność przygotowania umowy należy sporządzić protokół z faktu przygotowania tej ugody. Ugoda zawierająca wszystkie te elementy nie wywiera skutków prawnych dopóki nie zostanie zatwierdzona przez organ w drodze postanowienia. W drodze postanowienia organ może odmówić jej zatwierdzenia.
KPA przesądza o jego formie - postanowienie.
Na to postanowienie w sprawie zatwierdzenia przysługuje zażalenie, ugodę można zawrzeć zarówno przed organem I jak i II instancji. Niezależnie od tego przysługuje nam zażalenie na to postanowienie.
Organ obowiązany jest wydać zatwierdzenie w ciągu 7 dni od dnia zawarcia umowy. Organ jest związany prawem, gdy chodzi o zatwierdzenie ugody, może ją zatwierdzić jeżeli są spełnione określone 3 warunki wg KPA:
-treść ugody musi być zgodna z prawem
-uwzględnienie stanowiska organu współdziałającego w sprawie
-jest zgodna z interesem społecznym lub słusznym interesem strony
To postanowienie musi zostać doręczone stronom jako kopia, oryginał zostaje w aktach.
WYKONANIE UGODY - nie możemy przystąpić do jej wykonania przed upływem terminu do jej zażalenia.
Sprawa, w której wydano ugodę miała charakter sporny, dopiero po upływie terminu do wniesienia zażalenia można ją wykonać.
Zatwierdzona wywiera takie same skutki jak wydana w postępowaniu administracyjnym → decyzja administracyjna. JESTO TO AKT RÓWNORZĘDNY WOBEC DECYZJI, KOŃCZY POSTĘPOWANIE PRZED ORGANEM ADMINISTARCJI W DANEJ INSTANCJI, NAKŁADA NA STRONĘ OBOWIĄZKI PRZYZNAJE UPRAWNIENIA.


(…)

… powiatem lub województwem na obszarze, którego znajduje się terytorium powiatu. Powiat jest jednostką lokalnego samorządu terytorialnego. Ustawa o samorządzie województwa - może zawierać porozumienia z jednostkami lokalnego samorządu terytorialnego w sprawie powierzenia zadań publicznych.
PRZYRZECZENIE ADMINISTRACYJNE/ PROMESA - forma prawna działania administracji publicznej, kwestia sporna - wyodrębnienie przyrzeczenia administracyjnego.
Jest to oświadczenia organu administracji, w tym oświadczeniu organ zobowiązuje się do podjęcia w przyszłości określonego działania, albo może zobowiązywać się do dopuszczenia pewnego działania. Oświadczenie organu wiąże go pod warunkiem, że nie jest ono sprzeczne z prawem.
Np. Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej - ubiegający się o koncesję może otrzymać…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz