Orzekanie w sprawie indywidualnej - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 280
Wyświetleń: 861
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Orzekanie w sprawie indywidualnej - wykład - strona 1

Fragment notatki:

Orzekanie w sprawie indywidualnej w postępowaniu administracyjnym Formy orzekania w indywidualnej sprawie wg KPA -decyzja
-postanowienie
-ugoda
Decyzje i postanowienia określa się mianem aktów administracyjnych zewnętrznych. Ugoda jest traktowana jako forma działania administracji odrębna od aktu administracyjnego. W postępowaniu administracyjnym zatem załatwienie sprawy może nastąpić w formie aktu administracyjnego lub przez zatwierdzenie ugody aktem administracyjnym (postanowieniem). W zasadzie więc organ stosuje jedną formę prawną działania administracji - akt administracyjny, a pomocniczo stosowana jest ugoda, która w skutkach zewnętrznych zrównana jest z decyzją.
Decyzja administracyjna: - Jest to jednostronne rozstrzyganie organu administracji państwowej o wiążących konsekwencjach obowiązującej normy prawnej dla indywidualnie określonego podmiotu i konkretnej sprawy, podjętej przez ten organ w sferze stosunków zewnętrznych (ujęcie doktrynalne)
- Decyzja jest kwalifikowanym aktem prawnym, będącym przejawem woli organu, wydawanym na podstawie powszechnie obowiązujących przepisów prawa, władczym, zewnętrznym, rozstrzygającym konkretną sprawę co do konkretnej osoby, wydanym w postępowaniu o prawnie unormowanej procedurze (ujęcie w judykaturze).
Charakter prawny decyzji i postanowienia. - decyzje rozstrzygają sprawę co do istoty w całości lub w części (decyzje częściowe) lub w inny sposób kończą sprawę w danej instancji.
- to jednostronne akty stosowania prawa, obejmującego zarówno prawo materialne jak i procesowe, a także prawo ustrojowe.
-decyzja administracyjna jest czynnością procesową - bo musi zaistnieć w sferze prawa procesowego, by wywoływać skutki w sferze prawa materialnego, powodując przekształcenie tego co było interesem prawnym lub obowiązkiem strony w postępowaniu, w prawo nabyte z decyzji lub obowiązek prawny z niej wynikający
-charakteryzuje się tzw. podwójną konkretnością (Sprawa dotycząca konkretnej osoby i konkretnej sytuacji → podwójna konkretność).
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz