Udział prokuratora w postępowaniu

Nasza ocena:

5
Pobrań: 42
Wyświetleń: 602
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Udział prokuratora w postępowaniu - strona 1 Udział prokuratora w postępowaniu - strona 2

Fragment notatki:

Udział prokuratora w postępowaniu Prokuratorowi przysługują następujące uprawnienia:
1. żądanie wszczęcia postępowania administracyjnego w celu usunięcia stanu niezgodnego z prawem - żądanie to jest wiążące dla organu w sprawach wszczynanych wszczynanych urzędu, jak i tych, w których niezbędny jest wniosek strony ( w sprawach tych organ administracji musi uzyskać w toku postępowania zgodę stron na prowadzenie postępowania, a w razie nie uzyskania zgody strony umorzyć postępowanie)
2. brania udziału w każdym stadium toczącego się postępowania, aby postępowanie i rozstrzygnięcie sprawy było zgodne z prawem - dotyczy wszelkich postępowań adm., zawiadamia organ o przyłączeniu się do postępowania, organ nie może odmówić prokuratorowi, od momentu zawiadomienia organu o udziale w postępowaniu prokuratorowi przysługują uprawnienia podmiotu na prawach strony, może zatem składać wnioski dowodowe, zaskarżać decyzje i postanowienia itd. Udział prokuratora w postępowaniu odwoławczym nie zależy od wcześniejszego jego udziału w postępowaniu przed organem I instancji. Organ powinien zawiadomić prokuratora o wszczęciu postępowania oraz o toczącym się postępowaniu w każdym przypadku, gdy uzna jego udział za potrzebny
3. składania sprzeciwu - jest szczególnym środkiem prawnym przeciw decyzjom ostatecznym, może go składać gdy decyzja (postępowanie) było dotknięte wadami powodującymi możliwość wznowienia postępowania, stwierdzenia nieważności decyzji, jej uchylenia lub zmiany. Wnosi go do organu właściwego do wznowienia postępowania, stwierdzenia nieważności decyzji, uchylenia jej lub zmiany. Wniesienie sprzeciwu nie powoduje wstrzymania wykonania decyzji, jednak organ, do którego sprzeciw wniesiono obowiązany jest niezwłocznie rozpatrzyć czy zachodzi potrzeba wstrzymania wykonania decyzji do chwili załatwienia sprzeciwu. Rozpatrzenie i załatwienie sprzeciwu powinno nastąpić w terminie 30 dni od daty jego wniesienia. 4. składania skargi do sądu administracyjnego - złożenie skargi do sądu administracyjnego wyłącza możliwość złożenia sprzeciwu wszystkich tych samych przyczyn, wszystkich jakich złożył skargę. Nie jest związany wymogiem wyczerpania środków odwoławczych, może wnieść skargę w terminie 6 miesięcy od dnia doręczenia stronie rozstrzygnięcia w sprawie indywidualnej, a w pozostałych wypadkach w terminie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie aktu lub podjęcia innej czynności uzasadniającej wniesienie skargi. Ponadto może zgłosić swój udział w już wszczętym postępowaniu przed sądem adm., wówczas postępowanie toczy się z jego udziałem. Jego nieobecność na rozprawie nie wstrzymuje rozpatrzenia sprawy przez sąd.
We wszystkich tych przypadkach korzystanie z uprawnień jest ograniczone do zapewnienia zgodności z prawem działania administracji.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz