Uchyb a obiekt-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 35
Wyświetleń: 1351
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Uchyb a obiekt-opracowanie - strona 1 Uchyb a obiekt-opracowanie - strona 2 Uchyb a obiekt-opracowanie - strona 3

Fragment notatki:

Wielkość rzeczywista, a wielkość żądana. Pojęcia :Uchyb (odejście od wartości żądanej) i Obiekt Przykład - sterowanie samochodem (kierownica, droga, samochód, zależność uchybu od sterowania). Ograniczenia sterowania (dokładność, technologia) Dynamika obiektu (wartość aktualna zależy od wartości wcześniejszych) Obiekty których nie można zmienić w danej chwili, tylko po działaniu na nie przez pewien czasu. Przykład - ogrzewanie szklarni, źrenica oka (przesłona) Operatory całkowe i różniczkowe są liniowe Rodzaje obiektów: - statyczne i dynamiczne - liniowe i nieliniowe - sposób analizy: ciągłe - czas jest funkcją, właściwości obiektu mierzone są stale dyskretny - czas jest ciągiem, właściwości są mierzone w odstępach czasu
Klasyfikowanie sygnałów, cech (nie pamietam po co to, ale omawial ) Na przykładzie: Rozróżnienie kobieta/mężczyzna na podstawie wzrostu (mezczyzni np. powyzej 180 zazwyczaj, kobiety ponizej)
Znając rozkłady wsrod populacji i dobierając odpowiednia ceche możemy przydzielić osobe do jednej lub drugiej grupy z niewielkim błędem. Jeśli znamy dobrze rozkłady i dobierzemy odpowiednie cechy możemy stworzyć bardzo dobry algorytm przyporządkowania. Uchyb i jego zmniejszanie Strategie zmniejszania uchybu: Przykład: W szklarni temperaturę powietrza zmienimy II sposobem, gdyż nie można tam pozwolić na duże wahania.
Większość systemów badanych to systemy nieliniowe dynamiczne mierzone dyskretnie.
Pojęcie skoku jednostkowego.
Uchyb dla termometru:
przyrost długości słupa rtęci / uchyb temperatury = const.
Jeśli uchyb maleje, wolniej zmienia się wartość mierzona. Gdy uchyb osiągnie 0 to wartość rzeczywista będzie na widoczna na termometrze.
Podał wzór
y' (t) = c [ u (t) - y (t)]
gdzie c - stała obiektu
u (t) - wartość zadana
y (t) - wartość aktualna
Pojęcie Delty Diraca, nieskończenie duży impuls w nieskończenie krótkim czasie z którego całka wynosi 1 (wyprowadzał jeszcze jeden rysunek który dowodził tego). Wniosek: Skok jednostkowy jest wynikiem całkowania delty Diraca. Pojęcie odpowiedzi impulsowej systemu - odpowiedź systemu na impuls Diraca δ(t)
Pojęcie odpowiedzi skokowej systemu - odpowiedź na skok jednostkowy 1(t)
Analizując system, podajemy te sygnały i rejestrujemy wyjście.
Wzory na wyjście (chyba...) :o
Dla systemu ciągłego:
u(t - tau) we wzorze dotyczy historii wejścia.

(…)

… który jest bardzo skomplikowany matematycznie (splot → mnożenie).
x (t) → x (s)
sygnał wejściowy funkcja zespolona liczby zespolonej
Przy tym zabiegu korzystamy z transformaty Laplace'a, wynik później przekształcamy z powrotem do dziedziny rzeczywistej.
Pojęcie układu niestabilnego - bez sygnałów wejściowych nie wygasa.

... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz