Uchwała w sprawie kooperacji i aktywizacji działań polskich organów administracji państwowej

Nasza ocena:

3
Wyświetleń: 476
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Uchwała w sprawie kooperacji i aktywizacji działań polskich organów administracji państwowej - strona 1

Fragment notatki:

Druk nr 1
Warszawa, 18 stycznia 2011 r.
Pani
Aleksandra Polak
Marszałek Sejmu
Na podstawie na podstawie art. 30 regulaminu Sejmu niżej podpisani posłowie wnoszą projekt uchwały:
w sprawie kooperacji i aktywizacji działań polskich organów administracji państwowej w celu spełnienia kryteriów konwergencji.
Do reprezentowania wnioskodawców w pracach nad projektem uchwały upoważniamy panią posłankę Annę Wróbel.
(-) Magdalena Szlembarska; (-) Anna Wróbel; (-)Sandra Zegarek; (-) Marta Sienicka;
(-) Agata Pawenta; (-)Justyna Gójska; (-)Emilia Bieleniuk; (-) Anna Kołacz; (-)Sebastian Soin; (-)Zoryana Skalych; (-)Julia Plytych; (-)Natalia Szyszka; (-)Wiktor Wojciechowski
Projekt
Uchwała Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej
Z dnia 18 stycznia 2010 r.
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej z głębokim niepokojem przyjął wyniki ostatniego raportu Komisji Europejskiej dotyczącego stopnia wypełniania kryteriów konwergencji. Na podstawie badań przeprowadzonych przez urzędników Unijnych Polska nie spełniała w lipcu br. żadnego z kryteriów przewidzianych w Traktacie o funkcjonowaniu Unii Europejskiej oraz doprecyzowanych w Protokole nr 13. Rzeczpospolita Polska znacząco przekroczyła próg inflacji oraz poziom deficytu budżetowego. Jednocześnie kryteria średniej długoterminowej stopy procentowej oraz stabilności waluty nie zostały dochowane. Komisja wyraziła się również negatywnie na temat harmonizacji polskiego prawa w zakresie dostosowania do wymogów Unii Gospodarczej i Walutowej. Aktualny stan polskiej gospodarki jest wynikiem problemów związanych z kryzysem nękających całą Europę. Z raportu wynika, że jedynie Luksemburg i Finlandia czynią zadość wymaganiom zapisanym w prawie pierwotnym. Kwestia ta jest szczególnie istotna w kontekście wydarzeń na arenie międzynarodowej i wciąż nieprzezwyciężonego jeszcze kryzysu. Irlandia, jako kolejny kraj po Grecji ma bardzo poważny problem gospodarczy. Jednocześnie sytuacja w Hiszpanii nie zapowiada szybkiej poprawy, a wręcz przeciwnie, załamanie się tamtejszej gospodarki jest wysoce prawdopodobne. Dlatego Polska musi podjąć wszelkie wysiłki, by móc w rozsądnym terminie spełnić wszystkie kryteria konwergencji, włącznie z koniecznością dostosowania Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej do wymagań unijnych. Jednocześnie należy podkreślić, że proces powinien ten powinien przebiegać w stosownym tempie i powinien zostać przeprowadzony bardzo starannie. Szybkość działania w tym przypadku może wywołać bardzo negatywne skutki dla Polski i Polaków..

(…)

… i ustaw szczególnych do realizacji konstytucyjnego obowiązku działania na rzecz rozwoju gospodarczego. UZASADNIENIE
Uchwała ta została podyktowana niepokojem spowodowanym Raportami Komisji Europejskiej i Europejskiego Banku Centralnego dotyczących spełnienia kryteriów konwergencji przez państwa członkowskie Unii Europejskiej. Raporty dotyczyły zarówno państw należących do Unii Gospodarczej i walutowej…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz