Typy konurbacji - omówienie.

Nasza ocena:

3
Wyświetleń: 630
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Typy konurbacji - omówienie. - strona 1 Typy konurbacji - omówienie. - strona 2

Fragment notatki:

2 typy konurbacji:
- albo jako część CA Conurbation Community składającej się z kilku gmin, które tworzą ciągłą i zwartą strefę o populacji przekraczającej 50 tys. osób rozciągająca się wokół 1 lub kilku centralnych gmin z populacją przekraczającą 15 tys. i/lub wokół stolicy departamentu
- lub jako część Urban Community CU, jest strukturą dla największych konurbacji, których populacja jest równa lub przekracza 500 tys. osób
Każda CA i CU otrzymała znaczące środki z funduszu rządu centralnego. Pod jednym warunkiem: musiały one ustanowić jednakowej wyskości podatek związany z prowadzeniem działalności gospodarczej. System miał zredukować dysproporcje pomiędzy bogatymi i biednymi gminami oraz pomiędzy gminami a dużej aktywności gospodarczej i gminom „ sypialnianym”.
Oprócz instytucjonalnej organizacji celem CA i CU jest definiowanie strategii rozwoju lub ; projektu konurbacyjnego” i odniosły duży sukces.
CU w liczbie 14
CA w liczbie 162
W CU i CA musiał być skonstruowany „ projekt konurbacyjny”, dotyczący rozwoju gospodarczego w tym planowania przestrzennego i planowania miejskiego. Oprócz tych CU i CA, polityka dotycząca planowania przestrzennego obejmującego relacje miasto- wieś odbywa się również w ramach Pays.
Pays: ich powstanie łączy się z latami 90, a wprowadzone zostały w 2003 roku. Idea powstania tych obszarów, to chęć zwrócenia uwagi na „ living area”, które odpowiadają codziennemu życiu mieszkańców i są czasami nie związane z granicami administracyjnymi.
Pays jest to obszar, w którym mieszkańcy dzielą wspólne geograficzne, kulturowe, gospodarcze i społeczne zainteresowana w jednym rejonie pracy i wypoczynku. Pays nie jest jednostką podziału administracyjnego . Jest to obszar, na którym lokalni gracze mogą zgromadzić społeczne i gospodarcze kwestie, aby wystarać się o plan rozwoju zrównoważonego, który jest wyrazem potrzeb populacji.
Inicjatywa utworzenia Pays ma być oddolna. Pays może obejmować gminy położone w 2 różnych departamentach czy nawet regionach.
Powołanie Pays stanowi kontynuację polityki zwanej „współpracą międzygminną”, czyli popierania związków gminnych w celu popierania funkcjonowania małych i niewydolnych gmin.
Inicjatywa oddolna i należy do władz lokalnych, ale musi zostać zaakceptowana na poziomie centralnym. Celem jest realizowanie wspólnych projektów rozwojowych i pogłębianie współpracy pomiędzy obszarami wiejskimi, a miejskimi. Miał służyć decentralizacji planowania i miała zaradzić niewydolności małych gmin. Docelowo ma ich być około 600 w całej Francji.
W ramach samych miast we Francji prowadzona jest polityka zonningu. Odnowa miasta i spójności społecznej stanowi główną ideę polityki miejskiej. Służą jako wytyczne dla nakreślenia stref priorytetowych, w których zwiększone publiczne polityki są stosowane. Wytyczne wprowadzone w 1995 i 1996 , wprowadzono rozwiązania legislacyjne , związane z politykami miejskimi. ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz