Typy jezior

Nasza ocena:

5
Pobrań: 42
Wyświetleń: 1015
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Typy jezior - strona 1

Fragment notatki:

Typy jezior
Egzogeniczne - a)jez. lodowcowe -moreny dennej - występują na obsz. m. den. w planie są owalne o płaskich brzegach i stosunkowo niewielkich głębokościach Śniardwy moreny czołowej - zwane również zaporowymi kształtem zbliżone do jez. m. den. jedną stroną przylegające do m.cz. jez. rynnowe występują na obsz. m.den. są wąskie i długie o stromych wysokich brzegach osiągają duże głębokości choć w różnych punktach różne, powstają w wyniku erozji wód znajdujących się w szczelinach lodowcowych Bełdan Ryńskie zastoiskowe obecnie nie występują, typu mieszanego, jez. cyrkowe w górach b)jez. rzeczne tworzą się w odciętych zakolach - płytkie różnych kształtów, c)jez. osuwiskowe powstają najczęściej przez przegrodzenie doliny rzecznej jez. osuwiskowym, są nietrwałe d)jez. morskie odcięcie zat. morskiej przez mierzeje Łebsko e)jez. eolityczne wyst. w niszach deflacyjnych f)jez. sztuczne utworzone przez człowieka. Warunki geologiczno-inżynierskie na obsz. akumulacji jez. i bagiennej - torfy są gruntami o zróżnicowanym składzie, stopniu rozłożenia substancji organogenicznej, konsystencji, wodoprzepuszczalności i spójności. Ich wspólną cechą jest duża porowatość, a zatem duża ściśliwość, która dyskwalifikuje je jako podłoże budowlane. Nie są gruntami nośnymi i nie należy bezpośrednio opierać na nich fundamentów. Duże zagrożenie stanowi także występująca w obrębie torfowisk zaskórna przypowierzchniowa z reguły silnie zanieczyszczona i agresywna w stosunku do bet. i metali. Bardzo ważne jest dokładne badanie geol inż na obsz. występowania torfów. Warstwy torfów mogą przebiegać rozmaicie i mogą mieć różną miąższość. Na terenach akumulacji jez. i bagiennej mogą występować oprócz torfów i namułów osady sapropeli i kredy piszącej które są równie niedobrym podłożem bud.


(…)


Typy jezior
Egzogeniczne - a)jez. lodowcowe -moreny dennej - występują na obsz. m. den. w planie są owalne o płaskich brzegach i stosunkowo niewielkich głębokościach Śniardwy moreny czołowej - zwane również zaporowymi kształtem zbliżone do jez. m. den. jedną stroną przylegające do m.cz. jez. rynnowe występują na obsz. m.den. są wąskie i długie o stromych wysokich brzegach osiągają duże głębokości…
…. morskiej przez mierzeje Łebsko e)jez. eolityczne wyst. w niszach deflacyjnych f)jez. sztuczne utworzone przez człowieka. Warunki geologiczno-inżynierskie na obsz. akumulacji jez. i bagiennej - torfy są gruntami o zróżnicowanym składzie, stopniu rozłożenia substancji organogenicznej, konsystencji, wodoprzepuszczalności i spójności. Ich wspólną cechą jest duża porowatość, a zatem duża ściśliwość…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz