Tynki i powłoki malarskie - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 84
Wyświetleń: 994
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Tynki i powłoki malarskie - omówienie - strona 1 Tynki i powłoki malarskie - omówienie - strona 2

Fragment notatki:

Tynki:
Tynk - warstwa z zaprawy lub gipsu pokrywająca powierzchnie ścian, sufitów, kolumn, filarów itp. wewnątrz i na zewnątrz budynku. Zadaniem jej jest zabezpieczenie powierzchni przed działaniem czynników atmosferycznych (w przypadku tynków zewnętrznych), ochrona przed działaniem czynników wewnątrz pomieszczeń (np. para wodna), ogniem (elementy drewniane) oraz nadanie estetycznego wyglądu elementom budynku. Tynk stosuje się również jako warstwę podkładową pod elementy wymagające gładkiego podłoża (płyty styropianowe, płytki ceramiczne) - powszechnie stosuje się wówczas tynk cementowy, cementowo-wapienny lub gipsowy.
Tynki zwykłe:
Tynk kategorii 0 (pomieszczenia gospodarcze, tynki jednowarstwowe, tylko obrzutka bez zacierania "rapowany"),
Tynk kategorii 1 (obrzutka i wyrównanie, tynki jedno- lub dwuwarstwowe),
Tynk kategorii 2 (tynk dwuwarstwowy z powierzchnią zatartą na ostro),
Tynk kategorii 3 (tynk trójwarstwowy, jak w kategorii 2 + gładź szpachlowa, zatarty na ostro,
Tynk kategorii 4 (tynk trójwarstwowy, zatarty na gładko),
Tynk kategorii 4F (tynk trójwarstwowy, zatarty packą z filcem),
Tynk kategorii 4W (tynk trójwarstwowy, zatarty packą stalową, co powoduje jego wypalenie, bardzo gładki).
Tradycyjne tynki wykonuje się jako jednowarstwowe (surowe, tylko z grubsza wyrównane, pomieszczenia gospodarcze, piwnice itp.Wyprawa tynkarska grubości do 15 mm.), dwu- lub trójwarstwowe. Ze względu na miejsce zastosowania tynki można podzielić na zewnętrzne i wewnętrzne; ze względu na jakość i technikę wykonania widocznej powierzchni: tynki zwykłe, szlachetne, tynki z zapraw plastycznych, tynki specjalne; sposób wykonania: tynki wykonywane ręcznie lub mechanicznie; rodzaj użytego materiału: tynki cementowe, cementowo - wapienne, wapienne, gipsowe. Zewnętrzną warstwę tynku trójwarstwowego nazywa się gładzią tynkową.
Tynki trójwarstwowe wyrównuje się przez zacieranie styropianową pacą. Płaszczyznę lica tynku wyznacza się za pomocą pasów lub listew kierunkowych. Powierzchnia tynków powinna być równa ,ale faktura szorstka, dodatkowo wykonuje się gładź. Tynki te wykonuje się wewnątrz i na zewnątrz budynku. Gładź wykonuje się po stwardnieniu narzutu i zaciera się packą styropianową nie zostawiając smug. Powierzchnia tynków powinna być gładka i równa. Tynki trójwarstwowe pospolite należy wykonywać dokładniej niż tynki dwuwarstwowe.
Powłoki malarskie; warstwy powłoki malarskiej wykonanej na tynku.
Powłoki malarskie należą do grupy powłok ochronnych otrzymywanych metodami chemicznymi i elektrochemicznymi. Nakładanie powłok malarskich jest najbardziej rozpowszechnioną techniką zabezpieczenia warstw wierzchnich metalowych i niemetalowych wyrobów. Zabezpieczają przed korozja, erozją betonu, czy gniciem drewna.

(…)

… należą do grupy powłok ochronnych otrzymywanych metodami chemicznymi i elektrochemicznymi. Nakładanie powłok malarskich jest najbardziej rozpowszechnioną techniką zabezpieczenia warstw wierzchnich metalowych i niemetalowych wyrobów. Zabezpieczają przed korozja, erozją betonu, czy gniciem drewna. Technika ta jest możliwa do realizacji zarówno w zakładzie produkcyjnym jak również w warunkach polowych z użyciem pistoletu lub zwykłego pędzla.
Aby proces zabezpieczania był prawidłowo przeprowadzony należy przestrzegać następujących wymagań: - przygotowanie powierzchni przed malowaniem (czyszczenie), - dobór techniki lakierowania, - dobór materiałów lakierniczych wierzchnich i podkładowych, w zależności od warunków eksploatacji, - konserwacja i renowacja powłok w czasie eksploatacji.
Warstwy powłoki…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz