To tylko jedna z 3 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
TWORZENIE PRZEDSIĘBIORSTW PAŃSTWOWYCH Przedsiębiorstwa państwowe mogą być tworzone przez: naczelne oraz centralne organy administracji państwowej; Narodowy Bank Polski i banki państwowe.
Ponadto w uzasadnionych wypadkach inny organ państwowy może utworzyć przedsiębiorstwo państwowe po porozumieniu z naczelnym lub centralnym organem administracji, właściwym ze względu na rodzaj działalności tworzonego przedsiębiorstwa. W ten sposób powstają m.in. tzw. przedsiębiorstwa terenowe.
Organy, które tworzą przedsiębiorstwo państwowe, nazywane są w ustawie organami założycielskimi. Utworzenie przedsiębiorstwa państwowego przez organ administracji państwowe następuje w wyniku wydania aktu administracyjnego, jakim jest akt o utworzeniu przedsiębiorstwa. Akt ten określa nazwę, rodzaj, siedzibę i przedmiot działania przedsiębiorstwa. Gdy tworzone jest przedsiębiorstwo użyteczności publicznej, akt o jego utworzeniu może określać również zasady i warunki powoływania zakładów, filii, oddziałów oraz innych wewnętrznych jednostek organizacyjnych. W innych przedsiębiorstwach zagadnienia te regulują ich statuty. Tak więc kwestie związane z organizacją przedsiębiorstwa ustawodawca pozostawił do rozstrzygnięcia - w większości przedsiębiorstw - samym przedsiębiorstwom.
Utworzenie przedsiębiorstwa państwowego musi być poprzedzone postępowaniem przygotowawczym, którego celem jest zbadanie i ocena potrzeby oraz warunków utworzenia przedsiębiorstwa. Powołany więc zostaje przez organ zamierzający utworzyć przedsiębiorstwo zespół przygotowawczy, który dokonuje niezbędnych ustaleń i przedstawia swoją opinię,
Mimo że przedsiębiorstwa państwowe tworzone są w drodze aktu administracyjnego, swój byt prawny rozpoczynają dopiero z chwilą zarejestrowania, z tą bowiem chwilą stają się dopiero osobą prawną. Do chwili rejestracji zakładane przedsiębiorstwo jest jednostką organizacyjną, która jednak nie może występować w obrocie cywilnym samodzielnie jako podmiot prawa.
Ustawa o przedsiębiorstwach państwowych przewiduje, że każde przedsiębiorstwo musi posiadać swój statut. Statut w każdym przedsiębiorstwie uchwala ogólne zebranie pracowników na wniosek dyrektora przedsiębiorstwa. Statuty większości przedsiębiorstw nie wymagają żadnego zatwierdzenia. Jedynie statuty niektórych kategorii przedsiębiorstw (np. przedsiębiorstw użyteczności publicznej, handlu zagranicznego, stacji radiowych i telewizyjnych, przemysłu teleelektrycznego, transportu samochodowego) wymagają zatwierdzenia przez organ założycielski.
Statut przedsiębiorstwa określa przede wszystkim jego wewnętrzną strukturę organizacyjną. W szczególności statut powinien określać tryb tworzenia zakładów i innych jednostek organizacyjnych przedsiębiorstwa, ich liczbę oraz zakres działalności, system kontroli wewnętrznej, stosunki prawne między jednostkami organizacyjnymi wchodzącymi w skład przedsiębiorstwa oraz zasady występowania w stosunkach prawnych z innymi jednostkami organizacyjnymi.
(…)
… z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych; wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne; koncesje, licencje i zezwolenia; patenty i inne prawa własności przemysłowej; majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne; tajemnice przedsiębiorstwa; księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.
Czynność prawna mająca za przedmiot…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)