Tworczość Czesława Miłosza

Nasza ocena:

3
Pobrań: 980
Wyświetleń: 2975
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Tworczość Czesława Miłosza - strona 1 Tworczość Czesława Miłosza - strona 2 Tworczość Czesława Miłosza - strona 3

Fragment notatki:


33. TWÓRCZOŚĆ CZESŁAWA MIŁOSZA Opracowane na podstawie Cogito i strony http://www.culture.pl/pl/culture/artykuly/os_milosz_czeslaw Podałam też krótki opis przy niektórych książkach, a do Zniewolonego umysłu przesyłam notatki od Ewy uzupełnione o opracowanie ze strony http://zniewolony-umysl.klp.pl/ser-320.html W skrócie można by w ten sposób podzielić twórczość Miłosza. Dalej jest wersja bardziej rozbudowana:) I. Dwudziestolecie międzywojenne Urodzony w Szetejniach w 1911 r. (powiat kiejdański na Litwie), w r. 1929 zdaje w Wilnie maturę i podejmuje studia na wydziale prawa. Wiąże się tu z grupą poetycką o katastroficznym programie - „Żagary” (1931-34). Nie jest to zresztą jedyna tendencja w młodzieńczej twórczości Miłosza. Można tak pogrupować owe wczesne motywy: poglądy katastroficzne (wizja upadku świata, niepokoju, kołowania w obłędnym, dążącym do katastrofy tańcu), skłonność ku klasycznym formom i tematom (dyskurs, klasyczne próby porządkowania świata) wiersze prorocze tzw. profetyczne - przewidujące przyszłość, wojnę, emigrację (np. W mojej ojczyźnie, do której nie wrócę ) utrwalenie litewskich krajobrazów, krainy dzieciństwa, która będzie powracać w późniejszych utworach. Twórczość okresu międzywojennego - tomy poetyckie 1933 - Poemat o czasie zastygłym 1936 - Trzy zimy ( wiersze O książce, Kołysanka) II. Wojna Miłosz działał w latach wojny w Warszawie, pseudonim konspiracyjny poety brzmiał Jan Syruć. Podziemie, walka, wojenny żywot przyniósł wiele obserwacji i doświadczeń: „Poeta ma być obiektywnym świadkiem swojej epoki”. Ten wniosek stał się mottem twórczości wojennej. Po wojnie 1946-50 poeta pracował w polskiej ambasadzie w USA. Pochodzą z tych lat: - Świat. Poema naiwne ( wiersze: Ganek, Wiara, Nadzieja, Miłość) - Ocalenie ( wiersze: Przedmowa, W mojej ojczyźnie, W malginie 1939, Walc, Campi di Fiori, Piosenka o końcu świata, Biedny chrześcijanin patrzy na getto) - 1945 (zbiór wierszy z lat wojny) - Traktat moralny - 1948 III. 1950 - emigracja, wyjazd z Polski, powrót. Francja, a od 1960 r. - Berkeley w USA. Od tej pory był twórcą emigracyjnym, wliczanym w poczet „wrogów ustroju”, poetą, o którym się głośno w Polsce nie mówiło. Przełomem staje się rok 1980 - rok literackiej Nagrody Nobla przyznanej Miłoszowi. Po roku 80. nastąpiła intensyfikacja wydawnictw poezji i prozy Miłosza, a w latach 90. poeta mógł nareszcie odwiedzić ojczyznę. W 1993 r. na stałe osiada w Krakowie. Umiera 14 sierpnia 2004 roku.

(…)

… słońce i kędy zapada”. W 1974 r. otrzymuje nagrodę
Pen Clubu za tłumaczenie poezji polskiej na język angielski. Później Miłosz tłumaczy Biblię z języków oryginalnych. W1979 r. wydaje Księgę Psalmów, później Księgę Hioba, Ewangelię według św. Marka i Apokalipsę.
Lata 1980-2004 Otrzymanie przez Miłosza literackiej Nagrody Nobla w roku 1980 jest przełomem w jego dotychczasowym życiu, zarówno osobistym…
… różne gatunki literackie, uważał siebie przede wszystkim za poetę i tylko to jedno słowo - POETA - zostało wyryte na jego grobie obok nazwiska i dat 1911-2004. W pierwszej połowie lat trzydziestych młody Miłosz był zaliczany do wileńskich katastrofistów, skupionych wokół pisma "Żagary". Grupa ta buntowała się wobec poetyki skamandrytów i czerpała inspiracje z dokonań Awangardy Krakowskiej, nie godząc…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz