Twórca a prawo autorskie

Nasza ocena:

5
Pobrań: 21
Wyświetleń: 889
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Twórca a prawo autorskie - strona 1

Fragment notatki:

8.11.2011   Twórcy przysługuje wyłączne prawo do korzystania i rozporządzania na wszystkich polach eksploatacji.   Dozwolony użytek chronionych utworów (bez konieczności pytania o zgodę):
1. Obowiązek wskazania autora i źródła
2. Wolno korzystać w zakresie własnego użytku osobistego (przez krąg osób pozostających w związku pokrewieństwa, powinowactwa oraz w relacjach towarzyskich) z pojedynczych egzemplarzy legalnie rozpowszechnionych utworów. (Nie dotyczy programów komputerowych!)
3. Prawo do cytatu w utworze stanowiącym samoistną całość (w zakresie uzasadnionym wyjaśnieniem, analizą krytyczną, nauczaniem, prawami danego gatunku twórczości).
Można przytaczać utwór, ale nie wolno w nim nic zmieniać.
Oczywiście trzeba oznaczyć fragmenty cytowane i podać autora.
4. Właściciel egzemplarza utworu plastycznego może go wystawiać publicznie, jeśli nie łączy się z tym pobieranie korzyści majątkowych.
5. Wolno rozpowszechniać utwory wystawione na stałe na ogólnie dostępnych drogach, placach itd., ale nie do tego samego użytku (czyli np. nie można zrobić kopii rzeźby i wystawić, ale można zrobić zdjęcie i sprzedawać pocztówki).
6. Wolno rozpowszechniać utwory wystawione w ogólnie dostępnych zbiorach, np. w muzeach, ale tylko w katalogach albo w mediach, w granicach uzasadnionych celem informacyjnym.
7. Wolno rozpowszechniać utwory w encyklopediach i atlasach, jeśli nie ma możliwości skontaktowania się z twórcą, ale trzeba wypłacić wynagrodzenie organizacji zbiorowego zarządzania albo do depozytu sądowego.
8. W celach reklamy można korzystać z egzemplarzy utworów już rozpowszechnionych.
 
 
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz