Tryby nadzwyczajne

Nasza ocena:

3
Pobrań: 98
Wyświetleń: 959
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Tryby nadzwyczajne - strona 1 Tryby nadzwyczajne - strona 2

Fragment notatki:

TRYBY NADZWYCZAJNE - TRYBY NADZWYCAJNE można podzielić na 2 grupy: I. Tryby, które dotyczą uchylania decyzji ostatecznych prawidłowych II. Tryby, które dotyczą uchylania decyzji ostatecznych wadliwych Pojęcie „prawidłowości” czy „wadliwości” ma tutaj charakter umowny, bo przez tryby uchylania decyzji wadliwych rozumiemy tylko tryby związane z określonymi wadami kwalifikowanymi, związanymi z instytucją: -wznowienia postępowania i -stwierdzenia nieważności ;
Nie każda więc decyzja wadliwa pociąga za sobą możliwość zastosowania trybu nadzwyczajnego w stosunku do decyzji administracyjnych. Tylko określone wadliwości, mogą być podstawą zastosowania trybu uchylania decyzji wadliwych. Jeżeli nie zachodzą te przesłanek musimy szukać podstaw do uchylania w trybach dotyczących decyzji prawidłowych. Co oznacza, że tryby dotyczące decyzji prawidłowych dotyczą także decyzji wadliwych o wadliwości mniej istotnej, nie wymienionej we wznowieniu i stwierdzeniu nieważności. Tryby uchylania decyzji wadliwych są obligatoryjne, tzn. że jeśli zachodzą przesłanki wznowienia czy nieważności  to trzeba wznowić postępowanie, trzeba stwierdzić nieważność; a przynajmniej trzeba uruchomić te postępowania.
Tryby decyzji prawidłowych są co do zasady fakultatywne, tzn. że organ może uchylić lub zmienić decyzję. W razie zbiegu tych postępowań  pierwszeństwo mają TRYBY OBLIGATORYJNE. Gdy będzie zbieg wznowienia i stwierdzenia nieważności, to pierwszeństwo ma STWIERDZENIE NIEWAŻNOŚCI. To jednak nie stoi na przeszkodzie, żeby po wykorzystaniu tych trybów, skorzystać z trybów dotyczących decyzji prawidłowych.
Zasadnicze podobieństwa i różnice w trybach WZNOWIENIA i STWIERDZENIA NIEWAŻNOŚCI PODBIEŃSTWA:
- dotyczą decyzji i postanowień wadliwych, i to o takiej wadliwości, która ma charakter istotny;
- oba są obligatoryjne: „wznawia się postępowanie”, „stwierdza nieważność decyzji”;
RÓŻNICE dotyczą wad istotnych: - WZNOWIENIE to są w istocie - błędy dotyczące procedury postępowania(strona bez własnej winy nie brała udziału w postępowaniu); - STWIERDZENIE NIEWAŻNOŚCI - z wyjątkiem przyczyny pierwszej (orzekał organ niewłaściwy), która jest wadą proceduralną, pozostałe to błędy tkwiące w samej decyzji (wydana została bez podstawy prawnej lub z rażącym naruszeniem prawa)
- przy WZNOWIENIU zmierza się do nowego merytorycznego rozstrzygnięcia w tym postępowaniu; skutki od teraz EX NUNC
- przy NIEWAŻNOŚCI zmierza się do stwierdzenia: „decyzja ważna”, „decyzja nieważna”; jak nieważna to od samego początku; skutki EX TUNC.
WZNO WIENIE - Przedmiotem wznowienia może być podobny katalog (chodź nie do końca) aktów które mogą być przedmiotem nieważności. Mogą być decyzje administracyjne i niektóre postanowienia pod warunkiem, że są ostateczne. Tzn. takie od których nie służy już odwołanie ani zażalenie. Takie gdzie ten termin do zażalenia minął albo było oddalone. Przedmiotem wznowienia nie mogą być inne prawne formy działania administracji. Nie można wznawiać postępowania w sprawie wad zaświadczenia. ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz