Tryb uchwalania ustaw

Nasza ocena:

5
Pobrań: 238
Wyświetleń: 1463
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Tryb uchwalania ustaw - strona 1

Fragment notatki:


21. Tryb uchwalania ustaw.
1. Inicjatywę ustawodawczą mają:
Prezydent
Rząd
Senat
Grupa minimum 15 posłów lub Komisja Sejmowa
Grupa minimum 100 tysięcy obywateli
2. Pierwsze czytanie w Sejmie może nastąpić w dwojaki sposób. Jeśli projekt ustawy jest szczególnie istotny. Pierwsze czytanie następuje na forum Sejmu, po czym zostaje skierowany do Komisji w cel wnikliwej analizy. Jeśli projekt jest mniej ważny przekazywany jest automatycznie do komisji. W komisji są bardzo często eksperci w dziedzinie, której ustawa dotyczy. Komisja nanosi poprawki w projekcie, a następnie wybiera sprawozdawcę, który przedstawia na posiedzeniu plenarnym sprawozdanie komisji.
3. Następnie następuje drugie czytanie w trakcie którego możliwe jest wnoszenie dodatkowych poprawek przez posłów, RM i wnioskodawców. W takim wypadku komisja przygotowuje sprawozdanie dot. nowych poprawek, a po przedstawieniu do Sejmowi następuje trzecie czytanie. Jeżeli w trakcie drugiego czytania nie wniesiono poprawek to automatycznie następuje trzecie czytanie.
4. Trzecie czytanie to już głosowanie nad projektem, uchwalenie ustawy nastpuje zwykłą większością głosów w obecności minimum połowy ustawowej liczby posłów. Kolejność głosowania jest następująca:
Głosowanie nad wnioskiem o odrzucenie projektu w całości ( o ile taki wniosek był)
Nad poprawkami poszczególnych artykułów
Nad całym projektem
We wszystkich 3 czytaniach może odrzucić projekt.
5. Gdy Sejm uchwali ustawę, przekazywana jest ona do senatu gdzie trafia do komisji senackiej, a ta, w ciągu 18 dni opracowuje stanowisko i przedstawia je na forum. Podczas obrad senatu możliwe są trzy rozwiązania:
- odrzucenie ustawy w całości } w obu przypadkach ustawa wraca do sejmu, a ów może - wprowadzenie poprawek } odrzucić stanowisko senatu bezwzględną większością
- przyjęcie ustawy bez zmian, lub nie podejmowanie działań przez 30 dni
6. Jeżeli ustawa zostanie rozpatrzona przez sejm i senat marszałek sejmu przekazuje ją prezydentowi. Ten może w ciągu 21 dni zgłosić veto (oddać ją ponownie do sejmu) lub zwrócić się do TK w celu stwierdzenia konstytucyjności. Jeśli zaś nie ma zastrzeżeń, podpisuje ustawę i zarządza publikację w dzienniku ustaw. Ustawa wchodzi w życie w 14 dni po opublikowaniu.
Jeśli prezydent korzystał z veta sejm może odrzucić je większością 3/5 głosów, wtedy prezydent musi ją podpisać.
Jeśli zaś prezydent zwrócił się do TK, ten może orzec o niekonstytucyjności ustawy (projekt upada) lub jej części (wtedy można ją przyjąć bez niekonstytucyjnych fragmentów lub odesłać do sejmu w celu wniesienia poprawek). Jeśli TK nie ma zastrzeżeń prezydent jest zobowiązany podpisać ustawę.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz