Tryb przeprowadzania referendum

Nasza ocena:

3
Pobrań: 154
Wyświetleń: 875
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Tryb przeprowadzania referendum - strona 1 Tryb przeprowadzania referendum - strona 2

Fragment notatki:

Inicjator referendum lokalnego. 36. Inicjator referendum lokalnego Postępowanie w sprawie procedury referendalnej rozpoczyna się od wystąpienia z inicjatywą jego przeprowadzenia przez podmiot określony pojęciem inicjatora referendum. Ustawa o referendum lokalnym stanowi o dwóch rodzajach inicjatorów referendum lokalnego. Z inicjatywą przeprowadzenia referendum lokalnego może wystąpić
1.organ stanowiący JST ( rada gminy, rada powiatu, sejmik województwa )
2.bądź mieszkańcy W imieniu mieszkańców z wnioskiem o przeprowadzenie referendum może wystąpić:
1.grupa co najmniej 15 obywateli, którym przysługuje prawo wybierania do organu stanowiącego JST, a w przypadku referendum gminnego 5 obywateli, którym przysługuje prawo wybierania do rady gminy.
2.statutowa struktura terenowa partii politycznej działająca w danej jednostce samorządu terytorialnego 3.organizacja społeczna posiadająca osobowość prawną, której statutowym terenem działania jest co najmniej obszar danej JST. ( np. stowarzyszenie min. 15 osób)
41.Tryb przeprowadzania referendum z inicjatywy organu stanowiącego j.s.t. 37.Tryb przeprowadzenia referendum z inicjatywy organu stanowiącego j.s.t
W przypadku własnej inicjatywy organu stanowiącego JST , Organ ten podejmuje uchwałę w sprawie przeprowadzenia referendum lokalnego bezwzględną większością głosów ustawowego składu ( wyjątek stanowi w tym zakresie referendum w sprawie odwołania wójta, burmistrza, prezydenta w tym przypadku podjecie uchwały zostało dodatkowo ograniczone - rada gminy może podjąć uchwałę wyłącznie wówczas, gdy zaistnieją przesłanki określone w art. 28 a i 28 b ustawy o samorządzie gminnym).
Uchwała taka powinna zawierać: ( art. 9 ust. 2 ustawy) :
1.Pytanie lub pytania referendum lub warianty zaproponowane przez mieszkańcom do wyboru, a w przypadku samoopodatkowania - wskazanie konkretnego celu lub celów oraz zasad samoopodatkowania
2.termin przeprowadzenia referendum
3.wzór karty głosowania
4.kalendarz czynności związanych z przeprowadzeniem referendum
Taka uchwała podlega opublikowaniu w wojewódzkim dzienniku urzędowym , a uchwała rady gminy podlega bezzwłocznemu rozplakatowaniu na terenie gminy lub ogłoszeniu w inny sposób zwyczajowo przyjęty na jej terenie.
Publikacja jest istotnym momentem, od którego należy obliczać datę przeprowadzenia referendum . Zgodnie z przepisami referendum przeprowadza się w dzień wolny od pracy, najpóźniej w 50 dniu od dnia opublikowania uchwały w wojewódzkim dzienniku urzędowym. Wyjątkiem jest sytuacja, w której wojewoda wydał rozstrzygnięcie nadzorcze stwierdzające nieważność takiej uchwały. W takim przypadku wykonanie takiej uchwały jest niemożliwe, ale istnieje mozlowość zaskarżenia rozstrzygnięcia nadzorczego do S.A. Możliwość wykonania tej uchwały otwiera się dopiero gdy SA wyeliminuje z obrotu prawnego rozstrzygnięcie nadzorcze. Wówczas określony termin liczy się od dnia uprawomocnienia się wyroku S.A.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz