Trucizny stosowane przez KGB-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 77
Wyświetleń: 728
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Trucizny stosowane przez KGB-opracowanie - strona 1 Trucizny stosowane przez KGB-opracowanie - strona 2

Fragment notatki:

Trucizny stosowane przez KGB:
Ricinus communis - rącznik pospolity
Toksoalbumina , toksyczne białko z grupy lektyn izolowane głownie z nasion z nasion (ale obecne w całej roślinie) . Białko aglutynujące - zlepia krwinki i wytrąca fibrynę do krwi. Osiąga to wiążąc się z RNA i usuwając z niego zasady adeninowe (białko inaktywujące rybosomy). Brak antidotum - objawy to zatrucie, wymioty, osłabienie, gorączka. W miejscu wnikni ęcia toksyny dochodzi do martwicy tkanki. Uszkodzenia narządów wewnętrznych. Śmierć w kilkadziesiąt godzin po podaniu. LD dla człowieka = ok. 3ug/kg Jest to globularne białko o masie 66 kDa, 2 podjednostki połączone mostkiem disiarczkowym. Jest typową toksyną białkową typu A,B (A-S-S-B). Podjednostka B wiąże się z galaktozą, po związaniu się z akceptorem rycyna dostaje się do wnętrza komórki na drodze endocytozy. W aparacie podjednostki B wiąże się z kalretikuliną, a podjednostka A, przenika do cytozolu. Podjednostka A ma aktywność enzymatyczną. Należy do białek RIP hamujących aktywność eukariotycznych rybosomów, a tym samym syntezę białek - uniemożliwia przyłączenie się do rybosomów czynnika translacyjnego 2 (EP-2). Jedna cząsteczka rycyny może zahamować aktywność 50 tysięcy rybosomów. Efektem ubocznym aktywności białek RIP są uszkodzenia DNA prowadzące do apoptozy.
Olej rycynowy - produkty uboczne przy obróbce rącznika, brak rycyny (nieszkodliwy)
TCDD 2,3,7,8-tetrachlorodibenzodioksyna , powstaja jako produkty uboczne przy spalaniu węgla (główne źródło to pożary lasów). LD świnki morskiej = 0,6ug/kg ; LD chomika=3000 ug/kg. Dawka śmiertelna dla człowieka nieznana. TCDD podane Juszczence (dawka b. wysoka - około 100 tyś pg/g tluszczu ) a efektem były zmiany skórne. Zabójstwo Georgii Markova:
Akcja 7 września 1978 r., w dzień 67 urodzin Todora Żiwkowa na przystanku autobusowym przy Waterloo Bridże.
Następnego dnia występuje wstrząs. Śmierć 11 września po trdniowej agonii z powodu niewydolności krążeniowo-oddechowej. Przyczyna zgonu - rycyna.
Przebieg wydarzeń:
7 września - Markov na przystanku autobusowym poczuł silny ból w udzie i zobaczył mężczyznę z parasolem, który przeprosił go i szybko odjechał taksówką. W pracy okazało się, że ma niewielką ranę kłutą na udzie, wokół której rozwinął się odczyn zapalny. Wieczorem poczuł się źle i dostał silnej gorączki.
8 września - Markov zostaje przyjęty do szpitala. Lekarze stwierdzają silny odczyn zapalny wokół rany o średnicy 2 mm. Stawiają diagnozę posocznicy na podstawie poziomu leukocytów (33 000). Rozpoczyna się wstrząs.
9 września - Markov traci przytomność. Nasilają się objawy niewydolności krążeniowo-oddechowej.

(…)

… diagnozę posocznicy na podstawie poziomu leukocytów (33 000). Rozpoczyna się wstrząs.
9 września - Markov traci przytomność. Nasilają się objawy niewydolności krążeniowo-oddechowej. 11 września - śmierć po trzydniowej agonii.
12 września - sekcja zwłok wykazuje obecność w ranie metalowej kulki o średnicy 1,52 mm, wykonanej z platyny i irydu (9:1), z dwoma otworami o średnicy 0,35 mm.
Wewnątrz kulki…
... zobacz całą notatkę

Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz