To tylko jedna z 5 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
64. Ruch ładunków w polu magnetycznym. Zasada działania cyklotronu
Tor ruchu ładunku wstrzelonego z jakąś prędkością w pole magnetyczne ulega zakrzywieniu które jest zbieżne do znaku ładunku
Siła odchylająca ładunek: Będzie to ruch po okręgu a sił F będzie spełniała role siły dośrodkowej
Cyklotron
Cyklotron jest urządzeniem służącym do przyśpieszania naładowanych cząstek do wysokich energii. Przyśpieszenie to polega na wielokrotnym przejściu wiązki przez szczelinę między duantami, do której przyłożone jest wysokie napięcie. Aby wiązka mogła pokonać szczelinę wielokrotnie w obszarze duantów stosuje się pole magnetyczne zakrzywiające tor wiązki.
68. Prawo Biota-Savarta
Jest to uogólniona postać prawa Ampera
Mająć dowolnego kształtu przewodnik, w którym płynie prąd o natężeniu I dzielimy go na elementy . Jeśli możemy wyznaczyć pole magnetyczne w odległości od elementu , to wkład do pola od tego elementu wyraża się wzorem Gdzie jest styczny do przewodnika w danym punkcie ma zwrot zgodny z kierunkiem płynącego prądu natomiast jest wektorem skierowanym od początku elementów do punktu w którym liczymy pole B wypadkowe, pole w danym punkcie znajdujemy sumując przyczynki od poszczególnych elementów 71.Indukcyjność cewki (od czego zależy)
Jeżeli przepuścimy prąd o natężeniu I przez uzwojenie cewki to prąd wytworzy strumień magnetyczny w środkowej części cewki. Indukcyjność cewki definiujemy jako jednostka 1 hour=1H N -liczba zwojów
Indukcyjność na jednostkę długości solenoidu wynosi
n - liczba zwojów na jednostkę długości
Indukcyjność zależy od kształtu cewki oraz liczby zwojowej
72. Obwód LR (cewka-opornik)
Początkowo cewka przeciwdziała zmianom natężenia płynącego przez nią prądu. Po dłuższym czasie cewka działa jak zwykły przewód łączący elementy obwodu.
Obwód LR:
gdzie to SEM samoindukcji
73. Energia i gęstość pola magnetycznego Z zasady zachowania energii wynika, że energią, która jest dostarczona do obwodu ale nie wydziela się w postaci energii termicznej, musi być zmagazynowana w polu magnetycznym cewki. energia magnetyczna
Gęstość energii magnetycznej To równanie określa gęstość zmagazynowanej energii w dowolnym punkcie, w którym indukcja magnetyczne jest równa B.
(…)
… i zostaje całkowicie zaabsorbowana to pęd pochłonięty przez ten obiekt wynosi W przypadku całkowitego odbicia od obiektu przekazany mu pęd będzie równy 79. Prędkość światła. Doświadczenie Fizeau
Dziś wiemy, że wynosi ona ok. 3*108m/s i pomiar nie stanowi tak wielkiego problemu.
Prędkość światła jest tak duża, że aby ją zmierzyć bezpośrednio trzeba Mierzyc bardzo krótkie przedziały czasu albo śledzić bieg promieni na bardzo dużych odległościach.
80. Zasada Huygensa a prawo odbicia i załamania
Każdy punkt przestrzeni po dotarciu do niego zaburzenia falowego staje się źródłem fal kulistych. Powierzchnia styczna do tych fal w dowolnej chwili czasu wyznacza czoło fali.
81.Zasada Permata
Promienie świetlne poruszają się zawsze po takich drogach, aby czas ich przejścia pomiędzy dwoma danymi punktami…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)