Traktaty akcesyjne jako źródło prawa wspólnotowego

Nasza ocena:

5
Pobrań: 63
Wyświetleń: 504
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Traktaty akcesyjne jako źródło prawa wspólnotowego - strona 1

Fragment notatki:

Traktaty akcesyjne jako źródło prawa wspólnotowego
Traktaty akcesyjne zaliczamy do pierwotnego źródła prawa wspólnotowego. Traktaty te regulują warunki przystąpienia nowych państw oraz wprowadzają do traktatów założycielskich konieczne zmiany dotyczące przykładowo nowego składu liczbowego instytucji czy wprowadzając okresy przejściowe, zawieszają na określony czas stosowanie pewnych postanowień dotyczących poszczególnych swobód gospodarczych. Dotychczas podpisano następujące traktaty odnoszące się do przystąpienia :
1972 Wielka Brytania, Irlandia, Dania 1979 Grecja
1985 Hiszpania, Portugalia
1994 Austria, Finlandia i Szwecja
16 kwietnia 2003 Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Czechy, Słowacja, Węgry, Słowenia, Malta, Cypr Grecki
25 kwietnia 2005 Bułgaria, Rumunia
Traktat akcesyjny sensu stricto jest wspólny dla wszystkich państw przystępujących i składa się z preambuły i trzech artykułów. Umowa stowarzyszeniowa jest umową międzynarodową, którą Wspólnoty mogą zawierać na podstawie art.310 TWE. Umowa taka wiąże Wspólnoty w całości, jeśli nic nie wynika z jej treści. Są one źródłem prawa wspólnotowego i mogą w konsekwencji być interpretowane przez ETS. Jeśli umowa ta przewiduje stworzenie organów kolegialnych składających się z przedstawicieli umawiających się stron, to uchwały tych organów są uważane za źródło prawa wspólnotowego.
Polska podpisała Układ Stowarzyszeniowy w 1991r. Była to umowa mieszana, która obowiązywała od 1 lutego 1994 do 1 maja 2004. W 1993 RE ustaliła warunki jakie państwo musi spełnić aby stać się członkiem UE tzw. Kryteria kopenhaskie( pytanie 9)
37. Zasady ogólne jako źródło prawa wspólnotowego.
Zasady ogólne są to podstawowe reguły prawa leżące u podstaw systemu prawnego Wspólnot Europejskich. Mają one postać prawa sędziowskiego. Powstają i rozwijają się dzięki orzecznictwu ETS. Niektóre z nich są wprowadzone są do zasad prawa pisanego doprawa pierwotnego. Tylko art. 288 ust.2 TWE bezpośrednio odsyła do zasad ogólnych.
Zasady ogólne należy zaliczyć do prawa pierwotnego. Wywodzą się bowiem z systemów prawnych państw członkowskich. Stanowią fundament prawa wspólnotowego. Stały się źródłem prawa wspólnotowego wraz z wejściem w życie Traktatów. ETS wywodzi zasady ogólne z tradycji prawnych wspólnych konstytucjom państw członkowskich oraz wiążących je umów międzynarodowych. Treść każdej z zasad ogólnych ma charakter wspólnotowy. Jest określana przez cele WE. Owe zasady ogólne pozwoliły ETS uzupełnić luki w Traktacie w zakresie dotyczącym katalogu zasad o charakterze podstawowym, charakterystycznego dla współczesnego państwa praw. Do zasad ogólnych należy zaliczyć:
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz