Tradycyjne metody badań nieniszczących drewna - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 147
Wyświetleń: 1596
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Tradycyjne metody badań nieniszczących drewna - wykład - strona 1 Tradycyjne metody badań nieniszczących drewna - wykład - strona 2

Fragment notatki:

Tradycyjne metody badań nieniszczących drewna
Defektostopia rentgenowska bazuje na tym, że chodniki owadzie pochłaniają pro­mieniowanie rentgenowskie słabiej, natomiast wewnętrzne sęki i wtrącenia meta­liczne silniej niż otaczające warstwy normalnie zbudowanego drewna. Również zgnilizna zmienia charakter obrazu rentgenowskiego umożliwiając wykonywanie pomiarów i wyciągnięcie wniosków. Metody rentgenowskie umożliwiają wykrywa­nie wewnętrznych wad w drewnie o grubości nie przekraczającej 300 mm.
Gamma defektoskopia jest oparta na tej samej zasadzie co defektoskopia rent­genowska, z tą różnicą, że badania są prowadzone za pomocą promieni y. Promie­nie te są bardziej przenikliwe niż promienie rentgenowskie, dzięki czemu można prześwietlać materiały drzewne o grubości większej niż 300 mm. Tą metodą można wykrywać procesy rozkładowe, które powodują zmiany gęstości drewna. Z prze­prowadzonych badań wynika, że zgnilizna drewna zmniejsza pochłanianie promie­ni o około 32%. W praktyce, stosowanie tej metody jest ograniczone z uwagi na szkodliwość dla zdrowia promieniowania y.
Defektoskopia termiczna polega na stosowaniu promieni podczerwonych. Sto­sowane do tych pomiarów urządzenia składają się z promiennika podczerwieni i odbiornika, między którymi umieszcza się badany materiał. Część emitowanego promieniowania zostaje pochłonięta przez materiał. Podstawę oceny badanego materiału stanowią różnice w natężeniu odbieranego promieniowania. Metoda może być wykorzystywana do wykrywania wad strukturalnych w cienkich sorty­mentach drewna litego (np. w sklejce). Dodatkowo można stosować powlekanie badanych materiałów substancjami, które zmieniają barwę pod wpływem zmian temperatury (tzw. termokolory).
Defektoskopia dźwiękowa służy do badania zmian w rozchodzeniu się fal aku­stycznych w drewnie. Do badań sklejki i płyt wiórowych stosuje się fale o częstotli­wości do 10 kHz. Źródłem tych fal jest głośnik zasilany (poprzez wzmacniacz) z ge­neratora prądu o częstotliwości do 10 kHz. Płyta wiórowa wprawiona w drgania wymuszone tłumi fale akustyczne w stopniu zależnym od rodzaju i liczebności wad strukturalnych. Po przejściu przez płytę stłumione fale docierają do mikrofonu, w którym ulegają przekształceniu na drgania elektryczne, które stanowią podsta­wę analizy zakłóceń powodowanych przez występowanie wad. Defektoskopia dźwię­kowa służy do badania płyt rezonansowych używanych do wyrobu instrumentów muzycznych oraz płytowych materiałów drewnopodobnych.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz