To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Defektoskopia ultradźwiękowa. Nazwą ultradźwięki określa się fale o częstotliwości powyżej 20 kHz. Wilgotność, gęstość i wady drewna wpływają na prędkość rozchodzenia się fal ultradźwiękowych. Wzrost wilgotności drewna powoduje obniżenie prędkości rozchodzenia się fal i wzrost ich tłumienia. Wzrost gęstości oraz długości włókien drewna zwiększa prędkość rozchodzenia się fal ultradźwiękowych i zmniejsza tłumienie fal. Zjawiska te są wykorzystywane do wykrywania wad drewna.
Badania ultradźwiękowe dzielą się na:
• metodę echa,
• metodę przepuszczania,
• metodę rezonansu.
W metodzie echa, wysyłana przez nadajnik wiązka drgań ultradźwiękowych odbija się częściowo od przeciwległej ściany przedmiotu, a częściowo od powierzchni ograniczającej występującą w drewnie wadę. W efekcie, na ekranie oscylografu pojawia się linia o trzech załamaniach; załamania skrajne odpowiadają powierzchniom ograniczającym badany przedmiot, a załamanie środkowe umożliwia określenie położenia wady.
Metoda przepuszczania (metoda cienia) bazuje na cechującym drewno zjawisku tłumienia fal. Dwie głowice - nadawcza i odbiorcza umieszcza się po przeciwległych stronach badanego obiektu. Do głowicy odbiorczej dochodzi fala osłabiona przez wadę. Metoda ta umożliwia wykrywanie wad o dużych rozmiarach, ale nie podaje ich położenia.
Metoda rezonansowa polega na wykorzystaniu zjawiska rezonansu, które występuje wówczas, gdy grubość badanego elementu jest całkowitą wielokrotnością połowy długości fali. Metoda ta umożliwia kontrolę dokładności wymiarowej produkowanych elementów, natomiast nie znalazła szerszego zastosowania w defektoskopii drewna.
Wykrywanie wniknięcia środków ochrony drewna i agresywnych mediów można również uzyskać przez pobranie cienkich rdzeni wierconych lub poprzez zastosowanie odczynników wykrywających. Najprostsze jest wykrywanie za pomocą roztworu do określenia wartości pH. Jest ono jednak możliwe dla niewielu środków i często jest niedostatecznie precyzyjne. Niektóre stosowane w przemyśle substancje i odczynniki do ich wykrywania podano w tablicy 10-1.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)