Tradycje literackiej antycypacji - tradycja literacka poprzedzająca powstanie poematu dygresyjnego

Nasza ocena:

3
Pobrań: 266
Wyświetleń: 1057
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Tradycje literackiej antycypacji - tradycja literacka poprzedzająca powstanie poematu dygresyjnego - strona 1 Tradycje literackiej antycypacji - tradycja literacka poprzedzająca powstanie poematu dygresyjnego - strona 2

Fragment notatki:

Twórczość Ariosta Orlan szalony http://pl.wikipedia.org/wiki/Orland_szalony TREŚĆ: http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/results?action=SearchAction&QI=C1E1F44A09FBCF2499769D09651F179F-2 Tradycje literackiej antycypacji - tradycja literacka poprzedzająca powstanie poematu dygresyjnego:
oświeceniowe poematy heroikomiczne (Krasicki),
(Stern) powieść „podróży”,
twórczość Ariosta (ariostyzm).
Bliska Słowackiemu była tradycja powieści sternowskiej: nastawienie autotematyczne, a głównym tematem jest podróż.
Pierwsze poematy dygresyjne: Don Juan Byron (1823) - wzorzec gatunku, Eugeniusz Oniegin Puszkina Podróż zimowa Podróże do ziemi świętej z Neapolu (1836-1837) Słowackiego Beniowski (1841) Słowackiego A Dorio ad Phrygium 1870 Norwida Emil na Gozdawiu Norwida QUIDAM. Przypowieść (1855-1857) Norwida Rodzaj dygresji norwidowskiej. Szczesna. Powieść (1854) Norwida
Poemat dygresyjny łączy się z poetyką fragmentu. Dygresja to odejście od głównego tematu.
Dygresje w Beniowskim dotyczą wielu spraw. Słowacki w Beniowskim bardzo dużo powiada o literaturze i o własnej twórczości, o współczesności, sytuacji politycznej. Utwór ten jest sporem z Mickiewiczem - można tam znaleźć aluzje do twórczości Mickiewicza i własnej Słowackiego.
Czytając Beniowskiego możemy traktować go jako źródło historyczne. Wskazuje na kryzys intelektualny polskiej emigracji, potępiał walenrodyzm.
Dramat dygresyjny Beniowski jest gatunkiem intertekstualnym. Wchodzi w relację z innymi gatunkami, tekstami literackimi, które wzmacniają jego znaczenie. Beniowski łączy się z szeregiem dzieł poprzednich. Utwór powstał 7 lat po powstaniu Pana Tadeusza i 10 lat po wybuchu powstania listopadowego ( Pieśń V jest typowo antymickiewiczowska).
Poszczególne fragmenty Beniowskiego mogą istnieć autonomicznie:
wielogłosowość - polifoniczność charakterystyczna jest dla poematu dygresyjnego;
istotna jest podróż;
istotne jest wspomnienie: kraju, ojczyzny;
twórczość poety emigranta.
Beniowski - złożoność genezy:
„Uczta” u E. Januszkiewicza,
pieśń V charakter antymickiewiczowski,
czynnik historyczny, socjologiczny .
Typowy bohater miał historyczny prototyp. Beniowski był powieścią która łączyła w sobie romantyczny dynamizm z aktywizmem. Beniowski to tytułowy bohater (dynamiczny, brał udział w wielu historycznych wydarzeniach, ma w sobie coś z Fausta i coś z Don Juana), a za razem wprowadza liczne dygresje w imieniu Słowackiego. Słowacki unieważnia romantycznego bohatera.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz