Totalitaryzm niemiecki - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 140
Wyświetleń: 1519
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Totalitaryzm niemiecki - wykład - strona 1

Fragment notatki:

TOTALITARYZM niemiecki
Doprowadził do Ludobójstwa. Mein Kampf głosił zasady totalitaryzmu. Prymat narodu nad jednostką. Rosenberg mówi o chrześcijaństwie, które opiera się na więzach krwi niemieckiej - pogarda do innych narodów. Na czym zyskał popularność Hitler? Po upokorzeniu Niemiec, traktat wersalski. Hitler w wyborach (1939) zyskał poparcie protestantów. Biskupi potępili ideologię nacjonalizmu. Niektórzy duchowni z partii prawicowej centrum oddali głos na Hitlera. Jego dojście do władzy było pozornie legalne. 1933r. - konkordat. Pius XI chciał chronić w ten sposób katolików w Niemczech. Konkordat miał teoretycznie być obietnicą Hitlera, że zapewni wolnośc katolików w Niemczech - Hitler oczywiście go nie przestrzegał. W 1937 Pius XI napisał encyklikę `Ze szczególną troską' gdzie potępił niemiecki narodowy socjalizm, nazizm. Papież zawarł tam rozgoryczenie z powodu niewypełnienia przez Hitlera konkordatu. Tekst tej encykliki dostał embargo - w Niemczech nie Wolno go było rozpowszechniać. Była ona napisana w języku niemieckim. Pięć dni później Papież wydał kolejną encyklikę `Divini redemptoris' , który potępiał totalitaryzm komunistyczny. Po wydaniu tej encykliki nasila się agresja wobec kościoła katolickiego Niemczech. Zaczęto organizować masowe procesy pokazowe - dotykano przestępstw dewizowych, seksualnych, wrogość wobec narodowego socjalizmu, nadużycia. Biskup Von Gaulle potępiał działania nazistów. Duchowieństwem szybko zajęło się gestapo.
W tej encyklice papież nakreślił wrogie ustosunkowanie do kościoła oraz przynależność młodzieży do Hitler jugend.
Naziści oskarżali kościół o popieranie komunizmu w Niemczech. W 1939 papieżem został Pius XII. W Niemczech prześladowano kościół, Dachau - obóz koncentracyjny dla opozycji i duchownych.
Sytuacja Niemców wobec Polski.
Kościół katolicki postrzegano jako element wrogi wobec Niemcom. W 1939 wielu księży ostrzelano lub zamykano w więzieniach. Zamknięto też seminaria. Na ziemiach zabranych przez Niemcy nie było nuncjusza. Katolicy czuli się pozostawieni na łasce losu. Do końca wojny nie pozwolono na przyjazd prymasa do polski.
Polski rząd miał ambasadora w Watykanie - Kazimierza Pappe. Niepisanym autorytetem kościoła - arcybiskup Adam Sapieha, respektowany był przez Niemców nawet. Odpowiedzialnym za katolików w Polsce miał był prymas z Niemiec, ale w rzeczywistości nie przyjechał.
Dążono do zniszczenia kościoła. Interwencje stolicy apostolskiej były bezskuteczne. Za pośrednictwem radia. Pomoc charytatywna. Martyrologia - próba eksterminacji duchowieństwa na dawnych terenach polski. Aresztowano biskupów polskich. Duchowieństwo podejmowało różne inicjatywy - tajne nauczanie (UJ), praca konspiracyjna. Ok. 500 księży zginęło z Generalnej Guberni. Totalna eksterminacja księży z kraju warty. Z gdańska, Pomorza, wielkopolski wywożono do obozu. W Wielkopolsce pozamykano kościoły, by były tylko dla niemców. Wielu księży deportowano. Część księży ogłoszono błogosławionymi. Straty materialne - wywożenie dzieł sztuki do rzeszy. Jak traktowano protestantów - kto nie chciał podpisać volks listy wywożono do obozów. ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz