Socjalizm i komunizm w Kościele

Nasza ocena:

3
Pobrań: 42
Wyświetleń: 1162
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Socjalizm i komunizm w Kościele - strona 1 Socjalizm i komunizm w Kościele - strona 2 Socjalizm i komunizm w Kościele - strona 3

Fragment notatki:


Teza 9. Socjalizm i komunizm Socjalizm od swego powstania ulegał ewolucji jako doktryna społeczna, lecz nie przestał być zagrożeniem dla Kościoła, zwłaszcza w swych filozoficznych przesłankach. Mówił o tym Pius XI , stwierdzając, że socjalizm w swym umiarkowanym kierunku, głosił niektóre idee zgodne z nauką katolicką, ale nadal nie uznawał wyższych celów człowieka ani praw Bożych, nie mogło więc być mowy o pogodzeniu go z katolicyzmem. Ogłoszenie dwóch encyklik : Mit brennender Sorge (14.03.1937) i Divini Redemptoris (19.03.1937) uważa się za otwarcie nowego okresu w dziejach pontyfikatu Piusa XI. Potępiając narodowy socjalizm niemiecki, jednocześnie potępił drugą formę totalitaryzmu - komunizm. Odrzucił materialistyczną wizję człowieka, absolutyzację walki klas i totalitaryzm. Podał środki przeciwstawiania się komunizmowi, a w konkluzji stwierdził, że opiera się on na ateizmie i w żadnej dziedzinie nie można dopuścić do współpracy z nim, jeżeli chce się ratować chrześcijańską kulturę. Widząc w nim system totalitarny dążący do rewolucji światowej, uznał go za groźniejszy od hitleryzmu. Papież oceniał komunizm głównie jako doktrynę z programowym ateizmem. Masoneria i Rotary Club Komuniści uznawali, że masoneria była im przeciwna i wrogo odnosiła się do ich ideologii. Czwarta Międzynarodówka Komunistyczna (1922) zabroniła przynależności do niej, twierdząc, że zatraciła postępowy charakter i broni kapitalistycznego porządku społecznego. Systemy totalitarne nie miały miejsca dla masonerii. Katolicy często z masonerią łączyli Rotary Club , uważając nawet, że jest jej nową odmianą. Rotary Club powstał (1905) w Chicago, założony przez Paula Harrisa . W statucie określono jako jego główny cel służbę społeczeństwu, zwłaszcza przez rozwijanie i popieranie przyjaźni i braterstwa, pokoju powszechnego, tolerancji i postępu. Chcąc spełniać takie moralne i społeczne zadania, Klub ze swej działalności wykluczał politykę, a kwestie wyznaniowe pozostawił poza jej nawiasem. W Polsce sprawa Rotary Clubu stała się głośna, gdy założono go (1931) w Warszawie. Wydana w Katowicach broszura Rotary-Klub a masoneria , podawała, że obie organizacje odrzucają prawdy nadprzyrodzone i wszelką naukę objawioną. Ateizm naukowy W XX wieku powstało wiele stowarzyszeń ateistycznych, przede wszystkim zaś „organizowaniem” ateizmu zajęły się państwa i partie komunistyczne (ateizm urzędowy). Utożsamiały one swój zorganizowany ateizm z materializmem dialektycznym, nadając jednemu i drugiemu przymiotnik naukowy . Nie cofały się wszakże przed narzucaniem ateizmu siłą, co wystąpiło wyraźnie w Związku Radzieckim, a w złagodzonej formie było stosowane w krajach demokracji ludowej. Państwa komunistyczne nie umieszczały pytań o religię w oficjalnych statystykach, jeżeli zaś podawano globalnie ateistów, to zwykle zawyżano liczbę, z reguły do nich zaliczając wszystkich członków partii.

(…)

… i podjął rokowania o konkordat. Cofnął też niektóre prawa ograniczające wolność religijną. Po przedterminowym rozwiązaniu parlamentu lewica, zorganizowana we Front ludowy, wygrała nowe wybory (1936). Komunizm światowy
Konferencja w Jałcie (5.02.1945) szefów państw alianckich, Winstona Churchilla, Franklina Roosevelta i Józefa Stalina, podzieliła świat na strefę wpływów komunistycznego Związku Radzieckiego…
… wszystkich członków partii.
Cerkiew prześladowana
Druga rewolucja rosyjska, wywołana 25 października 1917 roku (według kalendarza juliańskiego), zwana Październikową rozpoczęła męczeński okres w dziejach Cerkwi. Leninowski dekret o ziemi pozbawił kościoły i duchowieństwo majątków. Upaństwowiono akademie teologiczne, seminaria duchowne i szkoły parafialne. Wprowadzono małżeństwa cywilne, wyłącznie uznawane…
… Akademia Duchowna i seminaria duchowne, które po prostu trzeba było zamknąć. Liczba katolików, którzy cierpieli i ginęli, nie jest znana. Wiadomo tylko, że szczególnie cierpieli za nauczanie religii, zabronione w kościołach i domach. Stalinizm radziecki
Do propagowania ateizmu powołał Stalin Związek Wojujących Bezbożników. W działaniu pomocny był mu program antyreligijny, przyjęty (1926…
… za Bugiem. Urzędowo ateizm, objął znaczną liczbę ludności katolickiej i protestanckiej, nie przyznając jej wolności religijnej ani narodowej.
We Włoszech, Federalnej Republice Niemiec i Belgii, choć socjaliści, a nawet komuniści stali się wielką siłą polityczną, chadecja potrafiła zachować przewagę.
Zimna wojna rozpoczęła się (1947) od nieporozumień wśród aliantów co do spraw niemieckich. Wzniesiony…
… później mur między Berlinem Wschodnim i Zachodnimi stał się symbolem żelaznej kurtyny, którą te reżimy we wszystkich dziedzinach życia oddzieliły swe kraje od kapitalistycznych krajów Europy i od Stanów Zjednoczonych. Chiny stały się komunistyczne pod dyktatorską władzą Mao Tse Tunga (1949) i weszły w sojusz (później zerwany) ze Związkiem Radzieckim, który w tym czasie wyprodukował własną bombę atomową…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz