To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Tłumiki akustyczne w instalacjach wentylacyjnych
Na coraz powszechniejsze stosowanie wentylacji mechanicznej wpływa poprawianie się szczelności budynków, spowodowane działaniami energooszczędnościowymi, takimi jak wymiana stolarki okiennej i drzwiowej na bardziej szczelną, wykonanie termoizolacji budynku itp. jednak instalacja wentylacyjna może stać się przyczyną zwiększonego poziomu hałasu w pomieszczeniu. Aby temu zapobiec, wszędzie tam, gdzie tłumienie dźwięków okazuje się niewystarczające, należy wprowadzić dodatkowy element konstrukcyjny nazywany tłumikiem akustycznym, tłumikiem hałasu lub tłumikiem dźwięków.
Dzięki zastosowaniu tłumików działanie instalacji wentylacji mechanicznej stało się mniej uciążliwe i umożliwiło jej zastosowanie w pomieszczeniach, w których wymagana jest odpowiednia akustyka lub niski poziom hałasu, np. w sypialniach, kinach, teatrach, salach koncertowych czy salach operacyjnych w szpitalach. Dobierając tłumik do instalacji wentylacyjnej, należy zwrócić uwagę na: - odpowiedni wybór lokalizacji tłumika w instalacji, - widmo hałasu generowane przez instalację, - zdolność tłumienną w zakresie widma przenoszonego i hałasu generowanego w danym odcinku przez instalację, - możliwość zapewnienia odpowiedniego stanu higienicznego tłumika,
- wymiary tłumika i kształt jego przekroju poprzecznego,
- opory przepływu powietrza przez tłumik,
- szumy przepływowe generowane przez tłumik.
Tłumiki w instalacjach klimatyzacji i wentylacji instaluje się w pobliżu źródeł znacznego hałasu, do których zalicza się wentylatory. Mogą być również instalowane na głównym odcinku przewodu wentylacyjnego. Należy pamiętać, że poza wentylatorem są jeszcze inne źródła potencjalnego hałasu w instalacji, do których można zaliczyć np. regulatory przepływu, przepustnice, klapy pożarowe. Jeżeli tłumienie jest niewystarczające, stosuje się tłumiki wtórne umieszczane np. w rozgałęzieniach przewodów, bezpośrednio przed nawiewnikiem (wywiewnikiem) powietrza. Tłumiki akustyczne można ogólnie podzielić na:
tłumiki pasywne (bierne),
tłumiki aktywne.
Tłumiki aktywne
Poza tłumikami pasywnymi istnieją jeszcze tzw. tłumiki aktywne. Działanie tych tłumików polega na aktywnej redukcji hałasu. Jest to, inaczej mówiąc, zwalczanie hałasu „antyhałasem”. Tłumiki te nie są szeroko rozpowszechnione w technice wentylacji, jednak ten sposób tłumienia dźwięków jest coraz częściej przytaczany w literaturze tematu. Ma on niewątpliwe zalety, a mianowicie nie wpływa na zwiększenie oporów przepływu i nie zajmuje dodatkowej znacznej przestrzeni w układzie wentylacyjnym. Niestety, dla zapewnienia działania tych tłumików niezbędne jest dostarczanie energii do ich elementów detekcji, przetwarzania i generacji drgań. Skuteczność działania tłumika zależy od zdolności wygenerowania takich fal akustycznych, które umożliwiają wytłumienie fal powstających w instalacji w rzeczywistych warunkach pracy. Ze względu na złożoność akustyczną powstających w instalacjach fal dźwiękowych powstają techniczne problemy redukcji hałasu. Należy jednak spodziewać się, że w miarę postępu technicznego aktywne metody redukcji hałasu będą coraz częściej przedstawiane jako alternatywa dla metod pasywnych, szczególnie w zakresie niskich częstotliwości.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)