The Times
Wydawany od 1 stycznia 1785 w Londynie
Od 1981 własność News Corporation Murdocha
charakter centro-prawicowy
nakład - 638 tys.
Profil The Times
Tradycyjnie gazeta konserwatywna. Zdarzyło jej się popierać Partię Pracy (np. w 2001 czy 2005 roku). Większość czytelników popiera Partię Konserwatywną, jednak przewaga nie jest tak miażdząca jak w przypadku partii lewicowych Guardiana lub Independent).
Na stronach Timesach debuitowała czcionka Times New Roman, po za tym pismo angażowało się w wynalazki techniczne posuwające dziennikarstwo naprzód.
Właściciel
Właścicielem Timesa jest multimedialna grupa News International (kontrolowana przez Murdocha) posiadająca gazety Sun, TIMES, SUNDAY TIMES, News of the World (ponad 35 proc. udzialu w tym rynku). News Corp. Założony został w 1979 w Australii.
Charakterystyczną cechą dziennika jest istnienie specjalnego komitetu powierniczego, który czuwa nad merytorycznym poziomem i polityczną niezależnością pisma - w skład komitetu wchodzą osoby cieszące się publicznym zaufaniem.
Times był pierwszą gazetą, która wysyłała korespondentów wojennych (np. depesze W.H. Russella z wojny krymskiej).
Poczynając od listopada 2004 roku Times ukazuje sie w formacie tabloidowym.
HISTORIA
Wiek XVIII do połowy XIX
Został utworzony pod nazwą The Daily Universal Register przez stolecznego drukarza Johna Waltera.
Jako Times od 1788 roku. W 1803 Walter przekazał posadę waściciela i redaktora naczelnego swojemu synowi Johnowi Walterowi Jr, który najbardziej dla pisma zasłużył się tym, że je umiędzynarodowił, tzn. zaczął pozyskiwać informacje z kontynentalnej części Europy (np. Francji). Dzięki temu dziennik zyskał na presiżu.
W pierwszych latach istnienia Times miał badzo silna pozycję na rynku - konkurencja była słaba, zyski Timesa ogromne, więc mieliśmy do czynienia z praktycznym monopolem. Times współpracował z wielkimi osobistościami świata polityki, sztuki, finansów i to także budowało jego renomę. Times mógł płacić za informację i artykuły więcej aniżeli konkurencja.
Za czasów redaktora naczelnego Johna Tadeusa Delane'a (1841) gazeta przeżywała złoty okres.
W 1847 trzeci John Walter (wnuk Johna) przejął gazetę. W latach pięćziesiątych gazeta stopniowo zaczęła tracić wpływy na skutek rozkwitu penny press, zwłaszcza Daily Telegraph i Morning Post.
Do chwili zniesienia podatku prasowego w 1855, gazeta sprzdawala dwukrotnie wiecej egzemplarzy, anizeli jej londynscy rywale. Byla, podobnie jak kilka stolecznych gazet niedzielnych, w pelni uniezalezniona od jakichkolwiek dotacji zewnetrznych, co dawalo jej komfort niezaleznosci w sadach i opiniach. Dopiero pojawienie sie tzw. taniej prasy, a zwlaszcza Daily Telegraph, podwazylo wiodaca pozycje pisma, bedac przez ponad polwiecze niedoscignionym wzorem dla licznych gazet, takze niebrytyjskich. Jezeli mowimy o prasie Zjednoczonego Krolestwa jako ''czwartej wladzy'', sprawujaca wazna kontrolna funkcje (obok informacyjnej i edukacyjnej), to z pewnoscia nalezy miec na uwadze wlasnie szczegolna pozycje Timesa jako pisma elitarnego i bardzo wplywowego. Nie bylo w całym Królestwie pisma rownie znaczacego i opiniotworczego.
(…)
… roku. Sam Scott miał swój udział w Deklaracji Balfoura.
Tradycyjnie powiązany z Partią Liberalną, Guardian w czasie hiszpańskiej wojny domowej stanął po stronie przeciwników generała Franco. Po Krwawej Niedzieli, która miała miejsce w Irlandii Północnej 30 stycznia 1972 roku Guardian, w artykule z 1 lutego, obwinił organizatorów demonstracji o świadome złamanie zakazu demonstracji, które wiadomo czym miało…
… i, pod spodem, The Independent.
W latach dziewięćdziesiątych pojawiły się pierwsze problemy finansowe spółki Newspaper Publishing. Gazeta nie miała jeszcze wówczas dużej grupy stałych, lojalnych czytelników. Groził jej los wielu innych dzieniików powołanych w latach osiemdziesiątych, które wkrótce upadły. Independent został podzielony między kilku właścicieli: Independent News and Media (Sir Tony O'Reilly) (43…
… format został w zasadzie dobrze przyjęty przez czytelników i wyznaczył nową drogę rozwoju dla pozostałych brytyjskich gazet. Bardzo szybko konkurencja Independenta - Times Ruperta Murdocha także podłapał pomysł wprowadzając własną `kompaktową' wersję.
14 maja 2004 The Independent wypuścił swoją ostatnią wielkoformatową edycję tygodniową. Wcześniej, w styczniu zakończono wydawanie wielkoformatówki…
… roku gazeta jest w pełni kolorowa.
Pierwotnie gazeta była publikowana w formie wielkoformatowej, jednak od września 2003 roku czytelnicy dostali do wyboru tradycyjną, szeroką edycję, oraz format tabloidowy, ale oczywiście z tą samą zawartością. Wersja tabloidowa została nazwana `kompaktową', prawdopodobnie po to, by nie przywodzić na myśl pejoratywnego zabarwienia kojarzonego z terminem tabloid. Mniejszy…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)