Terytorium w prawie międzynarodowym - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 2058
Wyświetleń: 3899
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Terytorium w prawie międzynarodowym - wykład - strona 1 Terytorium w prawie międzynarodowym - wykład - strona 2 Terytorium w prawie międzynarodowym - wykład - strona 3

Fragment notatki:

VI. Terytorium w prawie międzynarodowym.
Terytorium - w znaczeniu najogólniejszym - określony obszar geograficzny lub przestrzenna sfera ludzkiej działalności. Rodzaje terytoriów: niepodlegające suwerenności państwowej (morze otwarte, przestrzeń kosmiczna, dno mórz i oceanów - poza granicami jurysdykcji państwowej - res communis, czyli wspólne dziedzictwo ludzkości, oraz terytoria będące res nullius i podlegające zawłaszczeniu),
podlegające suwerenności państwowej (terytoria państwowe).
1. Terytorium państwowe - istota prawna:
a) teoria przedmiotowa - terytorium to obiekt, przedmiot władzy państwowej, władza przedstawiana w dwojaki sposób: własność oparta na zasadach prawa publicznego (dominium publicum), bądź jako suwerenność (imperium). Bardziej przekonujące jest stanowisko uznające terytorium wyłącznie za przedmiot suwerenności, której wyrazem jest pojęcie zwierzchnictwa terytorialnego.
b) teoria podmiotowa - państwo przedstawione jako organizm quasi-biologiczny, a terytorium odgrywa w nim rolę "ciała", prawo przysługujące jednostce ludzkiej do terytorium porównywalne do prawa osobistego skutecznego erga omnes (problematyka zmian terytorialnych - amputacje części ciała).
c) teoria przestrzenna - terytorium jest przestrzenią w obrębie, której władza państwowa istnieje i działa, nie jest przedmiotem, lecz granicą władzy państwowej, prawo do terytorium jest refleksem panowania nad ludźmi (obszary niezamieszkane nie mogą być uznane za terytorium państwowe), akcentuje tylko aspekt negatywny,
d) teoria kompetencyjna - państwo jest porządkiem normatywnym (prawnym), terytorium - strefa kompetencji przestrzennej państwa, zakres obowiązywania jego porządku prawnego, błędna gdyż spotyka się sytuacje, gdy państwo ma pełna kompetencję na jakimś obszarze, natomiast suwerenność należy do innego.
Terytorium państwowe stanowi tak przedmiot władzy państwowej, (co wyraża się przede wszystkim w dysponowaniu nim), jak przestrzeń, w granicach, której państwo wykonuje władzę w sposób wyłączny i pełny w stosunku do osób, rzeczy i zdarzeń, jest ono także podstawą wykonywania kompetencji państwowych (personalnych) poza jego granicami
zwierzchnictwo - władza polegająca z jednej strony na sprawowaniu w obrębie terytorium wszystkich działań i funkcji oraz zapobieganie wykonywania analogicznych działań ze strony innych podmiotów składa się z przestrzeni lądowej, morskiej i powietrznej. Może być jednolite albo obejmować fragmenty kontynentów jak i wysp. Występują enklawy (obszar lądowy otoczony terytorium innego państwa) i półenklawy (enklawa z wybrzeżem morskim).

(…)

…., Stała Komisja Indusu.
Amazonka - traktat z 1978r., Rada współpracy państw dorzecza Amazonki.
8. Obszary morskie - status prawny ustalony na trzeciej konwencji prawa morza, konwencja z 10 XII 1982r. z Montego Bay. Biorąc za wyjście zakres jurysdykcji państwa, obszary morskie można podzielić na trzy kategorie: 1) obszary morskie wchodzące w skład terytorium państwowego:
a) morskie wody wewnętrzne - wody…
… strefie ekonomicznej
obce państwa mogą prowadzić połowy na podstawie umowy międzynarodowej lub zezwolenia strefa rybołówstwa - wyłączność rybołówstwa dla państwa nadbrzeżnego.
szelf kontynentalny - dno morskie oraz warstwy ziemi pod dnem morskim przylegające do wybrzeża, lecz znajdujące się poza granicami morza terytorialnego; państwo nadbrzeżne wykonuje nad szelfem prawa suwerenne w celu badania…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz