Teresa Dobrzyńska - Tekst

Nasza ocena:

3
Pobrań: 1442
Wyświetleń: 2037
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Teresa Dobrzyńska - Tekst - strona 1 Teresa Dobrzyńska - Tekst - strona 2 Teresa Dobrzyńska - Tekst - strona 3

Fragment notatki:


TEKST ROZUMIANY JAKO KOMUNIKAT •TEKST - to, co ogólne, typowe •WYPOWIEDŹ - to, co konkretne, jednostkowe •WYPOWIEDŹ - to pewien określony tekst, przekazywany przez określoną osobę w danym akcie komunikacji. TEKST JAKO ZŁOŻONA JEDNOSTKA JĘZYKOWA 1.TEKST -uporządkowany zbiór wyrazów wzajemnie powiązanych; zanik tych powiązań wskazuje na granice tekstu. 2.TEKST - ciąg językowy, którego kolejne elementy uzyskują sens przez nakładanie się ich znaczeń na znaczenia elementów wcześniej zakomunikowanych i zinterpretowanych =ciąg ten jest przeznaczony do kompleksowego odbioru TEKST JEST SPÓJNY AD 1. spójność linearna-strukturalna
AD 2. spójność semantyczna (koherencja)- W Polsce takie stanowisko przyjmują M.R. Mayenowa , A. Bogusławski , T. Dobrzyńska W TYM UJĘCIU (SPÓJNOŚĆ KOHERENTNA) :
TEKST wymaga od odbiorcy inwencji i współdziałania przy odtwarzaniu związków między elementami.Nie jest gotowym układem powiązanych sensów.
ZDANIE W TEKŚCIE Tekst zbudowany jest ze zdań. ZDANIA przystosowane są do pełnienia funkcji komunikatywnej- służą do przenoszenia pewnej porcji informacji DWUCZŁONOWY PODZIAŁ ZDANIA= AKTUALNE ROZCZŁONKOWANIE ZDANIA : 1.Część, która wskazuje lub nazywa aktualny przedmiot wypowiedzi 2.Częć, w której mówiący informuje o pewnych cechach przypisywany ch owemu przedmiotowi DZIĘKI AKTUALNEMU ROZCZŁONKOWANIU ZDANIA :
Jedno i to samo zdanie może być w różnych użyciach wypowiedzią o czymś innym, może stanowić odpowiedź na różne pytania.
To, o czym się w danym zdaniu mówi, nazywane jest TEMATEM , część zaś, która podaje informacje o temacie, nazywana jest REMATEM Zdania niepodzielne— zdania „czysto remantyczne” (z tematem zerowym):
-zdanie bezpodmiotowe, np. Wieje . -zdanie podzielne składniowo, np. Zapada wieczó r. -zdania powiadamiające o istnieniu, występowaniu, pojawieniu się pewnych rzeczy lub zdażeń Umiejętność takiego podziału zdania-to podstawowa sprawność językowa przesądzjaąca o komunikatywności i kulturze językowej mówiącego. Odtwarzanie cudzego tekstu nie może być działaniem mechanicznym! TESKT- CAŁOŚCIOWY KOMUNIKAT TEKST to skończony i uporządkowany ciąg elementów językowych mogących spełniać łącznie funkcje komunikatywną, a więc stanowiących jeden globalny znak rozumienie tego znaku oraz wszelkie dokonywane na nim operacje to wydzielanie tego komunikatu spośród innych = wyznaczniki początku i końca wypowiedzi spełniają zasadniczą rolę przy ustalaniu statusu ciągu językowego jako

(…)

… ulega wręcz instytucjonalizacji (obowiązywanie etykiety językowej)
Teksty, które zespalają się w ciągi replik -> DIALOG DIALOG-Nie jest pojedynczym koherentnym tekstem, zakłada nastepstwo wypowiedzi
•Wypowiedzi, w których mówi sam nadawca •Wypowiedzi, w których przytacza wypowiedzi innych (mowa niezależna lub zależna ale też hybrydy tekstowe)
3. TESKTY NIEZALEŻNE vs. POCHODNE(parafraza, przekład itp…
… pozaliterackich pozwala odróżnić ogólne mechanizmy tekstotwórcze od konwencji czysto artystycznych, występujących w obszarze literatury W procesie historycznym wykształciły się rózne formy gatunkowe . Poszczególe gatunki spełniają odmienne cele komunikacyjne..
GATUNKI MOWY-utrwalone w społecznym obiegu schematy działań językowych- o mniej lub bardziej zdeterminowanej budowie. Gatunki rozwijają się w obrębie…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz