To tylko jedna z 3 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Terapia cybernetyczna Przyczyną zaburzeń odżywiania się według założeń leżących u podstaw tej terapii są zakodowane w umysłach członków rodziny przeświadczenia, które w interakcji z trudnymi sytuacjami stają się przyczyną problemów związanych z lękiem przed rozbiciem jedności rodziny. Rozwiązania mające utrzymać jedność, stosowane przez członków rodziny nie przynoszą poprawy: są to tzw. pseudorozwiązania, natomiast budują znieczulającą konstrukcję problemu; konstrukcję, wewnątrz której problem jest rozumiany w kategoriach niekompetencji, niedoskonałości i nielojalności. Członkowie rodziny stają się coraz bardziej uwięzieni w sieci przeświadczeń.
Wypróbowanym rozwiązaniem staje się „znikanie” zwalnia ono bowiem członków rodziny od odpowiedzialności za złe wyniki ich wysiłków. Zatem symptomy anoreksji mogą być uważane za symptomy znikania. Ideę znikania prezentują przekazy rodzinne, które stanowią rodzaj podstępnych paradoksów zwłaszcza wtedy, gdy odniesie się je do jednostki z anoreksją. Można wśród nich wyróżnić następujące przekazy: - „ odkryj siebie przez utratę siebie”, - „ ujawnij siebie przez znikanie” , - „ samorealizuj się przez anoreksję”, - „ żyj w sposób anorektyczny”. W kontekście rodzinnym i w szerszym kontekście społecznym przeświadczenia te są uzasadnione. Na przykład jednym z istotnych przeświadczeń, które jest zgodne ze społecznymi normami, a nawet wspiera je, jest stereotyp płci. Kobiety cenione są z jednej strony za zależność, podporządkowanie innym, pomniejszanie swojej roli, a z drugiej strony za opiekowanie się innymi i karmienie ich. Kontekst dla zmiany podczas terapii stanowią cyklicznie powracające określone informacje zwrotne Jednocześnie ważną przyczyną zaburzeń odżywiania się jest unikanie przez pacjenta innych alternatywnych rozwiązań problemu. Dlatego w terapii cybernetycznej bardzo istotna jest analiza mechanizmów, które powstrzymują członków rodziny przed wypróbowywaniem innych rozwiązań. Według terapeutów cybernetycznych anoreksja istnieje, gdyż nie zostały wykorzystane alternatywne rozwiązania określonego konfliktu. Zatem celami terapii cybernetycznej są:
- zbadanie „znieczulającej konstrukcji” na drodze wykorzystywania przy tym mechanizmu powtarzania się określonego porządku w systemie oraz mechanizmu społecznej informacji zwrotnej określającej wzajemną wymianę informacji - sformułowanie propozycji alternatywnych rozwiązań problemu, - opisanie i ustalenie nowej „książki kodów” w rodzinie; ta zmiana dokonuje się dzięki pytaniom określanym jako cybernetyczne.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)