Teorie pomocności

Nasza ocena:

3
Pobrań: 609
Wyświetleń: 1939
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Teorie pomocności - strona 1 Teorie pomocności - strona 2 Teorie pomocności - strona 3

Fragment notatki:

SKĄD BIERZE SIĘ DOBRO: TEORIE POMOCNOŚCI Decyzyjny model interwencji kryzysowej
Widzimy na ulicy mężczyznę dobrze ubranego, jednak z ranami na głowie. Co zrobimy - czy podejdziemy i udzielimy pomocy, czy przejdziemy obojętnie? Niewiedza wielu - Sytuacja, w której świadkowie jakiegoś - byś może krytycznego - zdarzenia stwierdzają, że nic się nie stało na podstawie wzajemnego obserwowania swojego braku, (czyli widzimy, że nikt z przechodniów nie reaguje, to widocznie nic się nie stało, nie trzeba się interesować tym). Zjawisko obojętnego przechodzenia - im większa liczba świadków przygląda się jakiemuś krytycznego zdarzeniu, tym mniejsza jest szansa udzielenia pomocy jego ofierze.
Zjawisko to zanika, kiedy sytuacja nabiera jednoznaczności - wszyscy wiedzą, że to wypadek. Pomoc udzielana jest natychmiastowo, szczególnie, gdy osoba trzyma w ręku laskę. Obecność choćby jeszcze jednego świadka sprzyja uchylaniu się od odpowiedzialności za działanie.
Teorie pobudzenia Model pobudzenia - bilansu - udzielania pomocy w sytuacji kryzysowej motywuje nas spostrzeganie jej, jako skutecznego sposobu na usunięcie nieprzyjemnych emocji wywołanych cudzym nieszczęściem. Zawiera 3 główne twierdzenia:
Zaobserwowanie cudzych kłopotów wywołuje u obserwatora pobudzenie emocjonalne, które rośnie wraz z natężeniem, jednoznacznością i czasem trwania tych kłopotów, a maleje wraz ze wzrostem dystansu oddzielającego świadka od osoby nękanej kłopotami
Pobudzenie wywołane cudzymi kłopotami i im przypisywane jest nie przyjemne dla obserwatora, który stara się je zredukować, tym bardziej im jest ono silniejsze
Obserwator krytycznego zdarzenia wybiera taki sposób redukcji przeżywanego przez siebie pobudzenia, który działa najszybciej i wywołuje największy jego spadem przy stosunkowo najkorzystniejszym bilansie zysków i kosztów. Rodzaje kosztów - związane z udzielaniem pomocy i związane z jej zaniechaniem
Ogólny wniosek : Postępowanie w sytuacji kryzysowej silniej zależy od wielkości kosztów udzielania niż zaniechania pomocy. Koszty zaniechania pomocy decydują o zachowaniu głównie wtedy, kiedy koszty udzielania pomocy są małe. Zalety modelu pobudzenie-bilans:
W tym samym języku teoretycznym można opisać i wyjaśnić oddziaływanie bardzo zróżnicowanych czynników np. hamowanie pomocy przez antypatyczność ofiary
Wady modelu pobudzenie-bilans:
W założonych sytuacjach społecznych trudno przewidzieć, co okaże się większym kosztem (wyrzuty sumienia czy lęk przed narażeniem się agresorowi)
Założenie o jednorodnie egoistycznym charakterze pobudzenia emocjonalnego (widząc ofiarę robi się nam jej żal i przykro, więc pomagamy jej, bo poprawić swój własny stan emocjonalny)


(…)

…, czy też nie. Jeżeli w jakiejś sytuacji różne normy dyktują odmienne sposoby postępowania, to zachowanie człowieka jest kontrolowanie przez tę normę, która została ostatnio zaktywizowana (Robert Cialdini, Carl Kallgren, Raymond Reno).
Teorie ewolucjonistyczne
Teoria dostosowania łącznego (William Hamilton) - pomaganie krewnym z poświęceniem własnego życia włącznie, jest w istocie zachowaniem mającym na celu propagację własnych…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz