Teorie osobowości Erich Fromm

Nasza ocena:

5
Pobrań: 2842
Wyświetleń: 6636
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Teorie osobowości Erich Fromm - strona 1 Teorie osobowości Erich Fromm - strona 2

Fragment notatki:


ERICH FROMM 1). Życiorys i najważniejsze dzieła:  1900 r. - narodziny we Frankfurcie  Studia psychologiczne i socjologiczne w Heidelbergu, Frankfurcie i Monachium  1922 r. - uzyskanie tytułu doktora filozofii  1933 r. - przeniesienie się do USA; praca wykładowcy i prywatna praktyka (Nowy Jork)  1976 r. - przeniesienie się do Szwajcarii  1980 r. - śmierć „marksistowski teoretyk osobowości” humanista dialektyczny (sam wolał tak siebie nazywać) Dzieła: - „Zapomniany język”
 „Marksowska koncepcja człowieka”  „Zerwać okowy iluzji”  „Ucieczka od wolności”  „Rewolucja nadziei” 2). Główne tezy Fromm był zagorzałym zwolennikiem idei Marksa. Wiele z jego książek powstało pod wpływem jego tez. Z tego względu można by go nazwać marksistowskim teoretykiem osobowości, choć on sam używał względem siebie określenia „humanista dialektyczny” .  Człowiek jest samotny, ponieważ zostały zerwane więzy z przyrodą i innymi ludźmi  Stan izolacji charakterystyczny jest dla gatunku ludzkiego - Wolność pozbawia ludzi poczucia bezpieczeństwa, dlatego też starają się oni od wolności uciec, staje się ona stanem negatywnym. Istnieją na to trzy sposoby: o Autorytaryzm - chęć dominacji i zdobycia władzy albo masochistyczna uległość wobec kogoś, kto władzę posiada o Destruktywność - niszczenie czynników, które prowadziły do osamotnienia, bezsensowna agresja o Automatyczny konformizm - rezygnacja z własnej osobowości na rzecz przystosowania się do oczekiwać społeczeństwa („pseudo-jaźń”)  W człowieku zachodzi odwieczna sprzeczność: jest on jednocześnie częścią natury, ale jest też od niej oddzielony.  Charakter człowieka powinien być kształtowany zgodnie z potrzebami społeczeństwa, w którym on żyje; jednak jeżeli społeczeństwo nakłada na ludzi obowiązki sprzeczne z ich naturą, to ludzie odczuwają FRUSTRACJĘ.
 Zmiany społeczne w znacznym stopniu wpływają na ludzi, którzy przystosowani do starego systemu, mają problem z przystosowaniem się do nowego, wskutek czego odczuwają ALIENACJĘ I ZAGUBIENIE.
Istnieje 5 podstawowych potrzeb charakterystycznych dla gatunku ludzkiego: - Potrzeba powiązań (system przywiązania) - powstała na skutek zerwania przez ludzi ich pierwotnego związku z naturą; człowiek dąży do głębszych relacji, najlepiej opartych na miłości twórczej (wzajemna opieka, troska, odpowiedzialność, szacunek, zrozumienie) - Potrzeba transcendencji

(…)

… więcej, niż tylko istotą - Potrzeba poczucia zakorzenienia, przynależności - pragnienie bycia integralną częścią świata; najzdrowszym objawem jest poczucie pokrewieństwa z innymi mężczyznami i kobietami - Potrzeba poczucia osobistej tożsamości - pragnienie bycia osobą jedyną w swym rodzaju; gdy brak jest umiejętności osiągnięcia tego celu, następuje identyfikacja z inną osobą czy grupą - Potrzeba sytemu orientacji…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz