To tylko jedna z 3 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Nauki o komunikowaniu - teorie. Symboliczny interakcjonizm.- teoria socjologiczna wg której kluczowym mechanizmem kształtowania się struktur społecznych jest ciągła wymiana i ewolucja znaczeń symboli zachodząca w trakcie wszelkich procesów oddziaływań zachodzących między ludźmi.
- Autor - George Herbert Mead - uniwersytet Chicago 1934
- wywodzi się a amerykańskiego programu filozoficznego
Podstawowe założenia : * ludzie działają na bazie znaczeń jakie mają na nich rzeczy * zneczenia pochodzą z interakcji * znaczenia się modyfikowane przez interpretacje dokonywane przez ludzi w aktualnych sytuacjach
Podstawowe tezy :
* znaczenie - konstruowanie rzeczywistości społecznej * język jest źróełem znaczenia * jaźń - odbicia w zwierciadle - Jaźń : jest funkcją języka - bez języka nie byłoby świadomości, jest ciągłym procesem między „ ja i „ mnie „ - istotą interakcji jest wysyłanie sygnałów i gestów przez organizmy funkcjonujące we własnym środowisku. Skoordynowane gospodarowanie znaczeniem.
Autor - Bernard Pearce 1976
- CMM nie zajmuje się ani myślami komunikatorów, ani charakterystyką społeczeństwa w którym żyją, ale interakcją między komunikatorami oraz między komunikatorami a członkami społeczeństwa - Każdy zna i używa „ wzorce kulturowe „ w ramach tych wzorców „ wiemy kim jesteśmy - każda interakcja dokonuje się w kontekście relacji, zaś każdy kontakt jaki się jako zdarzenie ( epizod ) -teza - jakośc naszego osobistego życia i świata społęcznego zależy od jakości komunikowania, jakiego doświadczamy. Teoria niespełnionych oczekiwań. Autor - 1978 Judee Burgoon - teoria stara się wyjaśnić ludzkie reakcje na nieoczekiwane zachowania ( niespełnienie oczekiwań ) niespełnienie oczekiwań prowadzi do „ pobudzenia „ i serii oszacowań zachowania.
- wstępny model - podobna w prosemice Edwarda Halla. Przestrzeń prywatna to „ niewidzialna, zmienna, przestrzeń, otaczająca jednostkę ludzką, którą określa preferowana odległośc od innych „ - zależy od norm kulturowych i indywidulanych preferencji. - Rozwinięty model - odrzucenie pojęcia „ próg zagrożenia” „ pobudzenia „ o poszerzenie o inne zachowania niewerbalne i werbalne. - Oczekiwanie- zależy od relacji niepersonalnych i charakterystyka osób.
- oszacowanie ( walencja ) niespełnienia - zachowania niespełniające oczekiwań mogą być pozytywne lub negatywne. Jeśli są negatywne należy czynić mniej, jeśli są pozytywne należy czynić więcej, są też zachowania neutralne.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)