Teorie globalizacji - wykład

Nasza ocena:

5
Pobrań: 497
Wyświetleń: 2541
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Teorie globalizacji - wykład - strona 1 Teorie globalizacji - wykład - strona 2 Teorie globalizacji - wykład - strona 3

Fragment notatki:

Demokracja to synonim globalizacji?
F.Fukuyama - "Koniec historii" odnosi się do demokracji;
Na skutek globalizacji rozprzestrzenia się demokracja liberalna (swobody wolnościowe, wolny rynek).
Powstające źródło siły w SM to przejaw braku demokratycznej legitymizacji. Wolna gospodarka nie oznacza zatem wolności politycznej. Organizacje transnarodowe mają duże znaczenie i nie są w stanie ich kontrolować. Ona wytwarza wyższe PKB niż kilka państw. Organizacje międzynarodowe mają problem z narzuceniem władzy. W UE -- deficyt demokracji.
2. Teorie globalizacji:
a) teorie ogólne globalizacji powstają w dyskursie naukowym. Często krytykowane. Prostymi czynnikami wyjaśniają proces globalizacji.
b) teorie średniego zasięgu
- uwzględniają ograniczenia czasowe o przestrzenne
- poruszają kwestie ekonomiczne (najłatwiej do wytłumaczenia), bo globalizacja ekonomiczna zachodzi najszybciej i najgłębiej;
- jednym z teoretyków był Frank Becher; Uwzględnił czynnik ceny - dzięki niej gospodarka światowa harmonizuje się lub jest dezintegracja gospodarcza, np. ceny ropy szybko wpływają na inne ceny w gospodarce handlowej
- w latach 70 naftowy wywołał podniesienie ceny przez kraje OPEC - dość szybko w krajach zachodnich tworzyły się kolejki na stacjach, zanim cena ropy bardzo wzrosła
- kraje OPEC otrzymywały znacznie więcej pieniędzy, które lokowały w bankach. Banki przy nadmiarze gotówki zaczęły oferować kredyty niskoprocentowe, np. w Polsce za E. Gierka uważano, że szybko nastąpi wysoka inflacja i szynko się je spłaci, lecz to się nie udało. Reagan w latach 80 chciał poprawić sytuację gospodarczą, inne państwa brały kredyty niskoprocentowe, alby utrzymać reżimy niedemokratyczne. Sytuacja OPEC ma dalekosiężne skutki w globalizacji.
c) Friedmann - pokojowo zintegrowany świat to stan docelowy, a ludzkość nieuchronnie dąży do niego. Nawiązywał do "globalnej wioski". Obie poprzednie teorie nie sprawdziły się.
d) Alfred Echs, Thomas Zieler - teorie o globalizacji jako jej następstwo to wiek Ameryki. Globalizacja jest ściśle utożsamiana z amerykanizacją. USA jako supermocarstwo z możliwościami oddziaływania i kultura amerykańska jest prężnie rozwijana w innym częściach globu. USA to motor napędowy globalizacji. Istnieje porównanie USA do starożytnego Rzymu: jest wiele podobieństw. Dzięki stopniowej ewolucji (w stronę podbojów) Rzym stał się centrum świata, narzucał pewne rozwiązania. Teraz USA jest jak Rzym w starożytności, ale też musi nastąpić kiedyś upadek. Scenariusz może być zmodyfikowany. Powstają nowe centra gospodarcze. Europa to niedokończona przygoda.
e) Rolland Robertson - pionier badania globalizacji w latach 60 XX wieku. Głównym hamulcem są czynniki kulturowe takie jak religia. Procesy globalizacji trwały od dłuższego czasu w latach 60; obok globalizacji pojawiły się dyskusje - omawianie problemu globalizacji. Wraz z zakończeniem zimnej wojny możliwa okazała się integracja globalizacji światowej oraz, że będzie istnieć nowy ład światowy; uważano, że nowy ład ma 4 typy:


(…)

… globalizacja nie powoduje destrukcji ideowej (?) tożsamości kulturowej, modyfikuje ją, nie tworzy monokultury w zakresie globalizmu światowego.
g) Zygmunt Bauman
- bardzo szeroko analizował problemy globalizacji
- skupiał się na perspektywach globalnej gospodarki, kultury
- dość optymistycznie ustosunkował się do koncepcji roli Europy w procesie globalizacji
- dopóki państwa nie dogadują się nie będzie wpływu na procesy globalizacji - rozwój procesu cywilizacyjnego
h) Joseph Stiglitz (?)
- krytyk skutków globalizacji
- szczególną uwagę zwracał na złe następstwa - dysproporcje zamożności
- skupiał się na opracowaniu szeregu reform, które miały być wdrożone
- odwoływał się do zmian Światowej Organizacji Handlu, MFW - one powinny bardziej dbać o wyrównanie różnic, oferować pomoc finansową, tworzyć koncepcje zmian…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz