Teorie egzystncjalne

Nasza ocena:

3
Pobrań: 364
Wyświetleń: 1078
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Teorie egzystncjalne - strona 1 Teorie egzystncjalne - strona 2

Fragment notatki:

TEORIE EGZYSTENCJALNE ● Inna forma interpretacji takich faktów jak lęk przed śmiercią, cierpienie czy sens życia. Spojrzenie z nieco innej perspektywy.
Podstawowe założenia: podejście dynamiczne i holistyczne do człowieka. Holistyczność oznacza, że nie możemy oddzielać świata od człowieka. To jest ze sobą nierozerwalnie związane. Bazuje na faktach psychologicznych to znaczy, że obserwując zachowanie człowieka nie powinno się nakładać na daną jednostkę żadnych konstruktów interpretacyjnych. Błędem w psychologii jest narzucanie konstruktów zamiast stwierdzania faktów. Ważne będzie obserwowania jak dana osoba radzi sobie z dotyczącymi jej faktami (np. z poczuciem winy, zagubienie w świecie), jak je rozwiązuje. Analiza kondycji istnienia człowieka. Jest to psychologia skupiona na dasein. Każdy człowiek żyje w danym czasie, w danej przestrzeni, w danych okolicznościach. To stwarza dane problemy istnienia i o osobowości mówi to, jak człowiek sobie z tymi problemami radzi. W ten sposób osoba musi się coraz bardziej stawać w tych warunkach. Stajemy się, rozwijamy dzięki temu, że rozwiązujemy dane problemy w sposób indywidualny. Dwie właściwości: wolność i odpowiedzialność to podstawowa, która daje możliwość zrozumienia czemu osobowość kształtuje się tak, jak się kształtuje. Osoba jest zmotywowana i to jest kluczem do zrozumienia osobowości.
Trzeba też zrozumieć fakt bycia i niebycia. Człowiek staje się odpowiedzialny za swoje bycie. Trzeba też poradzić sobie z lękiem przed niebyciem. Lęk przed niebyciem otwiera na inne obszary rzeczywistości, daje witalność. Poradzenie sobie z lękiem otwiera na bycie, na jego różne wymiary. Przedstawiciele: Rollo May, Medard Boss, Erwin Strauss TEORIA BINSWANGERA Musimy wybrać wymiary swego istnienia. Człowiek wolny ponosi odpowiedzialność za swoje winy, za złe wybory. Jeśli pod wpływem lęku człowiek koncentruje się na jednym obszarze bycia to zminimalizuje ten lęk ale zamknie się na inne dostępne wymiary bycia. Trzy wymiary bycia:
- umwelt - bycie w świecie, człowiek zanurzony w naturę
- mitwelt - bycie z innymi ludźmi
- eigenwelt - człowiek istnieje sam ze sobą
Ważnym wymiarem jest też bycie poza światem . Człowiek musi przekraczać stan tu i teraz. Patrzeć twórczo i rozwojowo. Musi kreować swoją rzeczywistość, posiada ją wyobrażeniowo. Trzeba myśleć perspektywistycznie i realizować swój potencjał. Ważny jest także własny obraz świata . Człowiek będzie patrzył na innych ludzi z perspektywy swojego obrazy świata, jest to pewien schemat patrzenia na świat i innych. Ważna jest też osnowa egzystencji . Są to warunki w jakich człowiek żyje (np. jego płeć, której nie może zlekceważyć).

(…)

… narzucone przez społeczność
- fanatyzm - absolutyzacja przyjętych wartości, liczą się tylko moje wartości i następuje nienawiść do tych, którzy myślą inaczej.
W Polsce myśl Frankla rozwija Popielski.

... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz