Teoria Systemów

Nasza ocena:

3
Pobrań: 462
Wyświetleń: 3290
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Teoria Systemów - strona 1

Fragment notatki:

Ma objętość 3 stron. Szczegółowy opis zagadnień egzaminacyjnych wraz z pełną wyczerpującą i poprawną odpowiedzią. Zagadnienia w notatce to: KRZ (KLASYCZNY RACHUNEK ZADAŃ) JAKO PRZYKŁAD SYSTEMU ZAMKNIĘTEGO, TWIERDZENIE O ISTNIENIU OGÓLNEJ RÓWNOWAGI, DZIAŁANIE EKONOMII E Z WŁASNOŚCIĄ PRYWATNĄ, KORESPONDENCJA OGRANICZEŃ BUDŻETOWYCH i wiele wiele innych, a właściwie wszystkie rzeczy z Teorii systemów, które trzeba przyswoić przed egzaminem
Jeśli do tej pory miałeś problem z którymkolwiek z tych tematów ta notatka jest dla Ciebie.

Teoria- logicznie uporządkowany zbiór twierdzeń (aksjomatyczny system dedukcyjny), - logicznie uporządkowana wiedza w odróżnieniu od wiedzy potocznej
Paradoksy semantyczne: Paradoks zaskakujące sformułowanie, których treść stoi w sprzeczności z ogólnie uznanym sposobem myślenia. Np. Paradoks kłamcy, (Euklides) kłamca kłamie. Pewien człowiek twierdzi: ja teraz kłamię. Jeśli zadamy sobie pytanie, czy jest on kłamcą czy też twierdzi prawdę dojdziemy niechybnie do sprzeczności. Jeśli kłamie, to stwierdzając ja teraz kłamię wypowiada prawdę, a więc nie jest kłamcą. Jeśli natomiast twierdzi prawdę, to znaczy, że kłamie, bo to oznacza wypowiadane przez niego zdanie. Teorie, które są sprzeczne są bezwartościowe. P→~p>< ~p. ze sprzeczności wynika co kol wiek np. q , które nie ma zadniego związku z p. Jeśli w teorii występują sprzeczności to wtedy teoria jest poznawczo bezwartościowa, bo nie ukazuje jednoznacznego rozwiązania. Absurd semantyczny - dane wypowiedzi mieszają różne poziomy językowe w ramach wielopoziomowej struktury. Odróżnienie języka od meta języka za pomocą „”np. słoń składa się z Traby, wyraz „słoń” składa się z 4 liter.
Języki symboliczne: rach. Logiczny, teorie matematyczne, języki komputerowe, języki sztuki. paradygmat badań systemowych - paradygmat w nauce to pewien wzór majacy pewne składowe np. obraz, język wizje świata. Nauka normalna poddawana jest anomalia, po przekroczeniu pewnego progu, prowadza do rewolucji naukowych, które prowadza do odrzucenia danego paradygmatu. Zmiana paradygmatu. Rozwój podejścia holistycznego. Postęp nauki i technologii, wzrost stopnia złożoności systemów.
STRUKTURA Badań Systemowych:
1. nauka o systemach
2. technika (logika metodologia) systemowa
3. filozofia systemowa
1. Nauka o systemach obejmuje:
szczegółowe koncepcje i teorie systemów powstałe w ramach nauk szczegółowych (biologia psychologia) w wyniku badania konkretnych systemów badanych przez te nauki, a także przy rozwiązywaniu różnych problemów interdyscyplinarnych ( cybernetyka)
ogólna teoria systemów: jako uogólniająca teorię naukowe (LvonB), jako metateorie dla specjalistycznych teorii (biologicznych psychologicznych) systemów i różnych systemowych koncepcji i analizy (Sadowski). Jako koncepcje metodologiczne (Achoff)
2. Technika systemowa- polega na świadomym stosowaniu metodologii systemowej i systemowego sposobu myślenia do problemów danej dziedziny. W kategoriach systemowych rzeczywistość jest umowna i dzięki temu łączy technikę systemowa z filozofia systemów. 3. Filozofia systemów: traktuje banany obiekt nie jako oddzielne indywiduum, lecz jako złożony układ system. Rzeczywistość jawi się jako zhierarchizowany zespól systemów bądź jako 1 system wieloma różnymi, hierarchicznie uszeregowanymi podsystemami.

(…)

… konsumpcja nasycona w Xi 3. zbiory oraz są domknięte w Xi.
4. Dla dowolnych xi1, xi2єXi, t є (0,1): jeżeli , to ;
5. Istnieje xi0 є Xi taki, że xi0 «ωi V j: 6. 0 є Yj; 7. Y jest zbiorem domkniętym i wypukłym.
8. ;
9. Twierdzenie Brouwera - jeżeli C jest niepustym zbiorem zwartym i wypukłym w Rm, odwzor f: C->C jest ciągłę, to istnieje punkt stały x*є S, taki, że x*єφ (x*).
Twierdzenie Minkowskiego
Niech K…
… wypukłym, to korespondencja ma punkt stały , taki, że Twierdzenie to zostało wykorzystane w dowodzie centralnego twierdzenia omawianego w modelu Debreu - o istnieniu ogólnej równowagi konkurencyjnej z własnością prywatną.
Wersja 2: Jeżeli S jest niepustym, zwartym i wypukłym podzbiorem w Rm, φ S S jest korespondencją półciągłą z góry w zbiorze S taką, że dla każdego x S φ(x) jest niepustym zbiorem wypukłym, to korespondencja φ ma punkt stały x* S, taki że x* φ(x*).
Tw Kakutaniego →tw Debreu, Tw Kakutaniego wykorzystujemy w dowodzie o istnieniu ogólnej równowagi konkurencyjnej w ekonomii z własnością prywatną E. Przy jego pomocy można dowieść twierdzenie:
Z: S€Rl - sympleks, Z-zbiór popytów nadwyżkowych, Z Rl - zwarty, ξ S Z - korespondencja p. ciągła z góry taka, że p€S, ξ(p) jest wypukły oraz pξ(p…
…, wyraża specyficzną jedność z otoczeniem, może być jednocześnie elementem systemu wyższego rzędu, element systemu może być równocześnie systemem niższego rzędu. PROBLEM CAŁOŚCI I CZĘŚCI W ŚWIETLE FILOZOFII SYSTEMÓW:
Stanowiska ”izmy”
1 grupa: atomizm (najw. są elementy pierwotne) redukcjonizm, mechanicyzm(świat jest maszyną)
2 grupa: holizm (podejście całościowe), emergentyzm (proces ewolucji…
Parmenides- koncepcja holistyczna- sformułował pogląd, że rzeczywistość nie odnosi się jedynie do świata widzialnego. Istnienie bowiem byt, który jest niedostępny i może być jedynie pojmowany przez rozum. 3) Systemizm- polega na ujęciu całościowym (holistycznym nie atomistycznym) aspektów modelowanej rzeczywistości. Nawiązuje do emergentyzmu - teoria rozwoju i struktury świata, wyłamanie się w procesie…
… charakter nauki star. i średnio. - Arystoteles, Św. Tomasz tomizm, świat wartości, wiedza mistyczna, objawienia, pytania jak powstał wszechświat, jaka jest istota życia- nieempiryczne; istnienie Boga - rewolucja naukowa o charakterze atomistycznym XVI/XVIIIw.- pytania konkretne, odp udzielane w kateg. przyczyn-skutkowych, metodologia empiryczna, doświadczenie, eksperyment, idealizacja naukowa, met…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz