Teoria sprawiedliwości John Rawls

Nasza ocena:

3
Pobrań: 350
Wyświetleń: 1253
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Teoria sprawiedliwości John Rawls - strona 1

Fragment notatki:


DOKTRYNY POLITYCZNE I PRAWNE - 12.01.12r. TEORIA SPRAWIEDLIWOŚCI JOHN RAWLS "Teoria sprawiedliwości jako bezstronność" (1971) Znalezienie zasad sprawiedliwego społeczeństwo, odpowiedź na pytanie na jakich zasad powinno być skonstruowane sprawiedliwe społeczeństwo. Spełnieniem tego będzie państwo opiekuńcze. Formułuje hipotetyczną sytuację , podobną do stanu natury (koncepcja umowy społecznej). Szuka zasad, które bylibyśmy skłonni wszyscy uznać, na jakich chcielibyśmy żeby funkcjonowało nasze społeczeństwo. Coś co ma służyć nam do przeprowadzenia dowodu myślowego - pierwotna sytuacja równości. Aby zgodzić się co do zasad funkcjonujących w społeczeństwie, musimy się znaleźć w sytuacji kiedy wszyscy będziemy równi. Dokonujemy wyboru zasad pozostając za zasłoną niewiedzy . Jeśli mamy decydować o zasadach rządzących naszym życiem, kierujemy się tym, co będzie dla nas korzystne (niebezpieczeństwo, że każdy będzie domagał się takich zasad, które będą korzystne dla niego samego). Jesteśmy oddzieleni od naszego przyszłego życia społecznego. Będąc za zasłoną niewiedzy mamy wybrać zasady, które będą decydowały o naszym przyszłym życiu i całego społeczeństwa. Rawls zakłada, że wybór, którego dokonamy jest racjonalny, zakłada, że inna osoba dokonała by tego samego wyboru. Stabilne społeczeństwo, państwo ma zapewnić ten wybór. Mamy przyjąć zasady ogólne, powszechnie uznane, które będą obowiązywać ludzi, którzy są skłonni do podporządkowania się tym zasadom. Rawls mówi, że te zasady są zgodne z naszą moralną intuicją, same się narzucają. Zasada minimaxu (min. max.) - rozsądna koncepcja dla pesymistów. Przygotowanie na najgorszy możliwy scenariusz. Z tych najgorszych, minimalnych wyników wybieramy maksymalny. Wybieramy najlepszy z najgorszych rezultatów. I uznajemy, że te zasady są dla nas najkorzystniejsze. Dokonujemy tego wyboru tak, jakby dokonywał go nasz wróg. Nie wiemy czy w społeczeństwie, które zaprojektujemy czy będziemy zajmować pozycję uprzywilejowaną czy upośledzoną. Bierzemy pod uwagę, że możemy znaleźć się wśród ludzi, którym się nie powiedzie. Zmiana w stosunku do klasycznego liberalizmu (wiara w nieograniczoność szans jednostki). 2 zasady sprawiedliwości: 1/ W zaprojektowanym społeczeństwie mają obowiązywać równe wolności obywatelskie, każdego takie same (wolność równa wobec wszystkich).
2/ W społeczeństwie istnieją nierówności społeczne i ekonomiczne. Otwarta kwestia obsadzania stanowisk, ale z korzyścią dla każdego (najbardziej upośledzonych). Rząd ma gwarantować autentyczną równość szans. Rawls jest przekonany, że pozostawieni w sytuacji wyboru, to dokonalibyśmy takiego właśnie wyboru - "sprawiedliwości jako bezstronności". Społeczeństwo oparte na takich zasadach będzie stabilne, trwałe.

(…)

…, uczestnictwo w kulturze, swoboda podejmowania decyzji. Niedopuszczenie do rozwoju monopoli, gwarantowanie minimum socjalnego. Autentyczna równość szans - dostęp do wykształcenia. Koncepcja sprawiedliwości dystrybutywnej - dystrybucja dóbr od uprzywielejowanych do upośledzonych. Korekta wolnego rynku. Zabiera się tym, którzy mają więcej, w postaci podatków, dodaje się tym, którzy są bardziej upośledzeni…
… rynku 'tam, gdzie nie ma ofiary nie ma przestępstwa'. Wiara, że jeśli ktoś ma przekonania ekologiczne, to niech sobie kupi kawałek ziemi i jej chroni. Polityka zagraniczna - Stany powinny się wycofać z polityki, zlikwidować bazy wojskowe poza granicami.
"Anarchia, państwo utopia" (1974) Robert Nozick
Przekonywał, że istnieją niezbywalne prawa jednostki, których nikt nie ma prawa ograniczać, prawa…
… agencją ochrony. Zaczną ze sobą konkurować, słabsze - upadać, lepsze wchłoną słabsze, będą się rozwijać. W momencie kiedy pozostanie jedna, która będzie miała monopol na stosowanie przemocy to jesteśmy bliscy powołania państwa - państwo ultraminimalne. Na końcu jest państwo minimalne, które jest do zaakceptowania nawet dla anarchisty (państwo, które powstaje w naturalny sposób, gwarantowanie życia…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz